7 kroků, díky kterým se zbavíte stresu

Průměr: 4.2 (39 hlasů)

Ve stresové situaci vysílá náš mozek do těla signály, které nás mají připravit na zátěž spojenou s bojem nebo s útěkem. Tělo se snaží krátkodobě aktivovat všechny rezervy a dostat živiny do svalů a orgánů. Právě proto se nám při stresu zvyšuje krevní tlak.

Pokud jsme však ve stresu dlouhodobě, tato obrana našeho těla přestává plnit svou funkci. Zvyšuje se pravděpodobnost civilizačních onemocnění, mezi nimi také nemocí spojených s vysokým tlakem. Proto je důležité umět stres zvládat a relaxovat. Jakmile přestanete být ve stresu, váš tlak se přirozeně sníží.

1

Dělejte si při práci pravidelné pauzy

Projděte se nebo se protáhněte. Nejlépe každou půlhodinu. Dělejte si přestávky, při kterých se budete zabývat nějakou jinou činností než předtím. Až se k práci vrátíte, půjde vám vše rychleji od ruky.

2

Naučte se relaxační cvičení

Pohodlně si sedněte nebo lehněte a zavřete oči. Soustřeďte se jen na svůj dech a na tíhu svého těla. Nebo si představujte nějaké příjemné místo. Relaxace nabízí jeden z nejsnadnějších způsobů, jak se uvolnit a nabrat energii.

3

Pište, křičte, štípejte dříví

Každý člověk má svůj způsob, jak překonat nepříjemné pocity. Někomu pomáhá napsat rozčilený e-mail a pak ho zase smazat, druhý chodí běhat a třetí mačká papíry. Najděte to, co pomáhá vám.

4

Dýchejte

Ve stresu máme tendenci dýchat povrchně. Když prohloubíte svůj dech, vysíláte do těla zprávu, že je vše v pořádku. I díky tomu se zklidníte. Můžete si představovat, že s každým výdechem vás opouští také napětí.

5

Vyhraďte si čas na své koníčky a rodinu

Berte si na sebe jen tolik, kolik můžete zvládnout. Rozlišujte to, co je naléhavé, od toho, co je opravdu důležité. Věnujte každý týden nějaký čas jen sami sobě. Nezapomeňte dělat věci, které vás těší a umožňují vám nabrat sílu.

6

Nebuďte puntičkáři

Dělejte vše tak, jak nejlépe umíte a jak je za daných okolností moudré. Ale ne lépe. Když se něco nepovede, vzpomeňte si, že v danou chvíli jste dělali, co jste mohli.

7

Myslete pozitivně

Pocity štěstí a vděčnosti působí na tělo opačně než stres. Obklopujte se lidmi, mezi kterými vám je dobře. Udržujte dobré vztahy s lidmi kolem sebe. A zkuste si každý den uvědomit něco, z čeho máte radost.

Při zvládání stresu vám pomůže také pohyb. Choďte na procházky, sportujte a zůstaňte zdraví.

Jak začít s pravidelným pohybem?
Pošlete to dál. I vaši přátelé ocení rady odborníků
Nahoru
Praktický průvodce správným měřením krevního tlaku
Britská společnost pro hypertenzi, Americké sdružení pro zdokonalování lékařských přístrojů, Evropská společnost pro hypertenzi a Německá liga pro hypertenzi doporučují tlakoměry Tensoval® a Veroval®.
Rychlé dodání
prostřednictvím našeho eshopu.
93 % uživatelů doporučuje tlakoměry Tensoval®
Nákup bez rizika – 14 dní na vrácení zboží
+420 800 100 150
Volejte ZDARMA
v po-pá 8–16 hod.
© 2022 HARTMANN-RICO a.s., Masarykovo nám. 77, 664 71 Veverská Bítýška