Encyklopedie pojmů

Ateroskleróza

Průměr: 3.8 (26 hlasů)

Ateroskleróza, známá také jako arterioskleróza a kornatění tepen, je onemocněním, při kterém se do cévních stěn ukládají tukové látky. Céva se postupně zužuje a stále hůř přivádí krev do tkání. Nakonec se může úplně ucpat, případně prasknout a vést k akutnímu infarktu myokardu či třeba cévní mozkové příhodě.

Na rozvoj nemoci má sice vliv genetika, ale ve většině případů souvisí s nezdravým životním stylem. Mezi hlavní rizikové faktory patří obezita, vysoký krevní tlak, kouření, cukrovka a nedostatek pohybu.

Účinnou prevencí je zejména zdravý životní styl a omezení tučných a sladkých jídel. Zařaďte do svého jídelníčku jídla bohatá na vlákninu a nahraďte živočišné tuky rostlinnými. Přestaňte kouřit a dopřávejte si pravidelný pohyb.

Léčba aterosklerózy je u každého pacienta individuální, závisí totiž na spoustě dalších faktorů, případně jiných, doprovodných onemocnění. Zpravidla je však nutné snížit hladinu cholesterolu a vysoký tlak.

Pošlete to dál. I vaši přátelé ocení rady odborníků
Nahoru
Praktický průvodce správným měřením krevního tlaku
Britská společnost pro hypertenzi, Americké sdružení pro zdokonalování lékařských přístrojů, Evropská společnost pro hypertenzi a Německá liga pro hypertenzi doporučují tlakoměry Tensoval® a Veroval®.
Rychlé dodání
prostřednictvím našeho eshopu.
93 % uživatelů doporučuje tlakoměry Tensoval®
Nákup bez rizika – 14 dní na vrácení zboží
+420 800 100 150
Volejte ZDARMA
v po-pá 8–16 hod.
© 2022 HARTMANN-RICO a.s., Masarykovo nám. 77, 664 71 Veverská Bítýška