Encyklopedie pojmů

Cévy

Průměr: 4.9 (34 hlasů)

Cévy jsou trubice, které vedou krev po celém organismu. Dělí se na tepny, žíly a vlásečnice.

Tepny neboli arterie, vedou naši krev směrem od srdce. Největší a nejdelší tepnou v lidském těle je aorta, která se dále větví až na velmi malé tepénky. Žíly neboli vény vedou krev k srdci. Jejich úkolem je také odvádění oxidu uhličitého z tkání a orgánů do srdce.

Jemné tenkostěnné cévy se nazývají vlásečnice neboli kapiláry a zajišťují výměnu látek mezi krví a tkáněmi. Vlásečnicemi prostupují hlavně dýchací plyny kyslík a oxid uhličitý, dále živiny, voda a produkty látkové přeměny.

Za normálních okolností jsou cévy pružné a jejich povrch je hladký. Mohou je však poškodit různé nepříznivé faktory, jako je například vysoký krevní tlak nebo obezita. Tehdy může dojít k jejich kornatění neboli ateroskleróze. O cévy je proto nutné pečovat, zejména zdravým životním stylem a pravidelnou kontrolou krevního tlaku.

Pošlete to dál. I vaši přátelé ocení rady odborníků
Nahoru
Praktický průvodce správným měřením krevního tlaku
Britská společnost pro hypertenzi, Americké sdružení pro zdokonalování lékařských přístrojů, Evropská společnost pro hypertenzi a Německá liga pro hypertenzi doporučují tlakoměry Tensoval® a Veroval®.
Rychlé dodání
prostřednictvím našeho eshopu.
93 % uživatelů doporučuje tlakoměry Tensoval®
Nákup bez rizika – 14 dní na vrácení zboží
+420 800 100 150
Volejte ZDARMA
v po-pá 8–16 hod.
© 2022 HARTMANN-RICO a.s., Masarykovo nám. 77, 664 71 Veverská Bítýška