Encyklopedie pojmů

Hodnoty krevního tlaku

Průměr: 3.7 (56 hlasů)

Krevní tlak udává hodnotu síly, jakou naše krev působí na stěny tepen. Krev je pumpovaná srdcem, které střídá dvě fáze – fáze pumpování a odpočinku. V momentě, kdy se stahuje levá srdeční komora, měříme systolický tlak a v momentě odpočinku mezi stahy diastolický tlak. Systolický tlak je první číslo před lomítkem, diastolický tlak značí číslo druhé. Tlak se měří v torrech, milimetrech rtuťového sloupce, které mají jednotku mmHg.

Ideální hodnotou krevního tlaku u dospělého člověka je 120/80. Pokud je váš tlak pravidelně nižší než 100/65, jedná se hypotenzi, stav, který sice není nebezpečný, ale může být velice nepříjemný. Nízký tlak se totiž často projevuje motáním hlavy, závratěmi či omdléváním.

Pokud je váš tlak opakovaně vyšší než 140/90, jedná se o nebezpečnou hypertenzi, kterou musíte konzultovat s lékařem a začít se léčit. Jinak může mít fatální následky.

Pošlete to dál. I vaši přátelé ocení rady odborníků
Nahoru
Praktický průvodce správným měřením krevního tlaku
Britská společnost pro hypertenzi, Americké sdružení pro zdokonalování lékařských přístrojů, Evropská společnost pro hypertenzi a Německá liga pro hypertenzi doporučují tlakoměry Tensoval® a Veroval®.
Rychlé dodání
prostřednictvím našeho eshopu.
93 % uživatelů doporučuje tlakoměry Tensoval®
Nákup bez rizika – 14 dní na vrácení zboží
+420 800 100 150
Volejte ZDARMA
v po-pá 8–16 hod.
© 2022 HARTMANN-RICO a.s., Masarykovo nám. 77, 664 71 Veverská Bítýška