Encyklopedie pojmů

Hypertenze

Průměr: 4 (27 hlasů)

Hypertenze je odborný termín pro vysoký krevní tlak a diagnostikuje ji lékař, pokud hodnoty vašeho krevního tlaku opakovaně převyšují 140/90 mmHg. Cévy, které jsou dlouhodobě vystaveny vysokému tlaku, ztrácí pružnost, tvoří se na nich jizvy a stávají se náchylnějšími k ucpání či prasknutí.

Neléčená hypertenze tak může vést k životu nebezpečným stavům, jako je srdeční selhání, či  cévní mozková příhoda. Při zjištění vysokého tlaku je proto nutné svůj stav ihned konzultovat s lékařem. Vysoký tlak se léčí zejména antihypertenzivy, léky na vysoký tlak.

Hypertenze se zpravidla objevuje bez příznaků a je těžké ji rozpoznat. Základními rizikovými faktory jsou nezdravý životní styl, obezita, nedostatek pohybu, kouření, ale také genetické faktory.

Nejlepší prevencí vysokého tlaku je pravidelný pohyb, zdravá strava, ale také pravidelné měření vysokého tlaku. Pokud patříte do některé z rizikových skupin, nespoléhejte se pouze na měření na pravidelných dvouletých prohlídkách u lékaře. Vhodným řešením je například pořízení domácího tlakoměru.

Pošlete to dál. I vaši přátelé ocení rady odborníků
Nahoru
Praktický průvodce správným měřením krevního tlaku
Britská společnost pro hypertenzi, Americké sdružení pro zdokonalování lékařských přístrojů, Evropská společnost pro hypertenzi a Německá liga pro hypertenzi doporučují tlakoměry Tensoval® a Veroval®.
Rychlé dodání
prostřednictvím našeho eshopu.
93 % uživatelů doporučuje tlakoměry Tensoval®
Nákup bez rizika – 14 dní na vrácení zboží
+420 800 100 150
Volejte ZDARMA
v po-pá 8–16 hod.
© 2022 HARTMANN-RICO a.s., Masarykovo nám. 77, 664 71 Veverská Bítýška