Encyklopedie pojmů

Hypertenze

Hypertenze je odborný termín pro vysoký krevní tlak a diagnostikuje ji lékař, pokud hodnoty vašeho krevního tlaku opakovaně převyšují 140/90 mmHg. Cévy, které jsou dlouhodobě vystaveny vysokému tlaku, ztrácí pružnost, tvoří se na nich jizvy a stávají se náchylnějšími k ucpání či prasknutí.

Neléčená hypertenze tak může vést k životu nebezpečným stavům, jako je srdeční selhání, či  cévní mozková příhoda. Při zjištění vysokého tlaku je proto nutné svůj stav ihned konzultovat s lékařem. Vysoký tlak se léčí zejména antihypertenzivy, léky na vysoký tlak.

Hypertenze se zpravidla objevuje bez příznaků a je těžké ji rozpoznat. Základními rizikovými faktory jsou nezdravý životní styl, obezita, nedostatek pohybu, kouření, ale také genetické faktory.

Nejlepší prevencí vysokého tlaku je pravidelný pohyb, zdravá strava, ale také pravidelné měření vysokého tlaku. Pokud patříte do některé z rizikových skupin, nespoléhejte se pouze na měření na pravidelných dvouletých prohlídkách u lékaře. Vhodným řešením je například pořízení domácího tlakoměru.