Encyklopedie pojmů

Hypotenze (nízký krevní tlak)

Průměr: 4.6 (29 hlasů)

Hypotenze je odborný termín pro nízký krevní tlak. O hypotenzi mluvíme v případě naměření hodnot nižších než 90/60 mmHg. Při nízkém krevním tlaku mohou být nedostatečně prokrveny některé důležité orgány, například mozek nebo ledviny. Nízký tlak může pořádně znepříjemnit život, způsobuje totiž závratě, mžitky před očima, hučení v uších nebo zimomřivost.

Obvykle nebývá nebezpečný a u některých lidí je zcela běžný. Přesto je dobré se o hypotenzi poradit s lékařem, obzvlášť pokud vznikne náhle. Někdy totiž může být důsledkem nějakého nesouvisejícího onemocnění.

Kdy dochází k hypertenzi?

  1. Při poruše srdečního výdeje srdce nepumpuje do tepen dostatečné množství krve. Ta se pak nedostává všude tam, kde je jí potřeba.
  2. Při poruše cévního řečiště cévy neumějí správně regulovat průtok krve. Pokud je v danou chvíli potřeba někde v organismu více krve, na jiném místě se cévy musí stáhnout a ubrat jí. Tato funkce je při poruše cévního řečiště narušena.

Na nízký tlak pomáhá důsledné dodržování pitného režimu, zdravá strava bohatá na ovoce a zeleninu, pohyb a případně také nošení kompresních punčoch.

Pošlete to dál. I vaši přátelé ocení rady odborníků
Nahoru
Praktický průvodce správným měřením krevního tlaku
Britská společnost pro hypertenzi, Americké sdružení pro zdokonalování lékařských přístrojů, Evropská společnost pro hypertenzi a Německá liga pro hypertenzi doporučují tlakoměry Tensoval® a Veroval®.
Rychlé dodání
prostřednictvím našeho eshopu.
93 % uživatelů doporučuje tlakoměry Tensoval®
Nákup bez rizika – 14 dní na vrácení zboží
+420 800 100 150
Volejte ZDARMA
v po-pá 8–16 hod.
© 2022 HARTMANN-RICO a.s., Masarykovo nám. 77, 664 71 Veverská Bítýška