Encyklopedie pojmů

Hypotenze

Hypotenze je odborný termín pro nízký krevní tlakO hypotenzi mluvíme v případě naměření hodnot nižších než 90/60 mmHg. Při nízkém krevním tlaku mohou být nedostatečně prokrveny některé důležité orgány, například mozek nebo ledviny. Nízký tlak může pořádně znepříjemnit život, způsobuje totiž závratě, mžitky před očima, hučení v uších nebo zimomřivost.

Obvykle nebývá nebezpečný a u některých lidí je zcela běžný. Přesto je dobré se o hypotenzi poradit s lékařem, obzvlášť pokud vznikne náhle. Někdy totiž může být důsledkem nějakého nesouvisejícího onemocnění.

Kdy dochází k hypertenzi?

  1. Při poruše srdečního výdeje srdce nepumpuje do tepen dostatečné množství krve. Ta se pak nedostává všude tam, kde je jí potřeba.
  2. Při poruše cévního řečiště cévy neumějí správně regulovat průtok krve. Pokud je v danou chvíli potřeba někde v organismu více krve, na jiném místě se cévy musí stáhnout a ubrat jí. Tato funkce je při poruše cévního řečiště narušena.

Na nízký tlak pomáhá důsledné dodržování pitného režimu, zdravá strava bohatá na ovoce a zeleninu, pohyb a případně také nošení kompresních punčoch.