Hypotenze je odborný termín pro nízký krevní tlak. O hypotenzi mluvíme v případě naměření hodnot nižších než 90/60 mmHg. Při nízkém krevním tlaku mohou být nedostatečně prokrveny některé důležité orgány, například mozek nebo ledviny. Nízký tlak může pořádně znepříjemnit život, způsobuje totiž závratě, mžitky před očima, hučení v uších nebo zimomřivost.
Obvykle nebývá nebezpečný a u některých lidí je zcela běžný. Přesto je dobré se o hypotenzi poradit s lékařem, obzvlášť pokud vznikne náhle. Někdy totiž může být důsledkem nějakého nesouvisejícího onemocnění.
Kdy dochází k hypertenzi?
- Při poruše srdečního výdeje srdce nepumpuje do tepen dostatečné množství krve. Ta se pak nedostává všude tam, kde je jí potřeba.
- Při poruše cévního řečiště cévy neumějí správně regulovat průtok krve. Pokud je v danou chvíli potřeba někde v organismu více krve, na jiném místě se cévy musí stáhnout a ubrat jí. Tato funkce je při poruše cévního řečiště narušena.
Na nízký tlak pomáhá důsledné dodržování pitného režimu, zdravá strava bohatá na ovoce a zeleninu, pohyb a případně také nošení kompresních punčoch.