Encyklopedie pojmů

Normotenze

Průměr: 4 (30 hlasů)

Normotenze je odborný název pro normální krevní tlak. U zdravého dospělého člověka je správná hodnota tlaku nižší než 140/90 a vyšší než 90/60. Toto však neplatí pro děti, u kterých je normální tlak o mnoho nižší.

Při opakovaném naměření hodnot vyšších než 140/90 mluvíme o hypertenzi neboli vysokém tlaku, který je velmi nebezpečný. Cévy, které jsou vysokému tlaku vystaveny po dlouhou dobu, totiž ztrácí elasticitu, ucpávají se, mohou prasknout a způsobit tak velice nebezpečné obtíže. Nízký tlak neboli hypotenze zpravidla nebezpečný není, ale může pořádně znepříjemnit život mdlobami, závratěmi a zimomřivostí.

Správnou hodnotu krevního tlaku je nutné si hlídat a předejít tak nežádoucím problémům. Účinnou prevencí je dodržování zdravého životního stylu, dostatek pohybu a pravidelné měření krevního tlaku tonometrem.

Pošlete to dál. I vaši přátelé ocení rady odborníků
Nahoru
Praktický průvodce správným měřením krevního tlaku
Britská společnost pro hypertenzi, Americké sdružení pro zdokonalování lékařských přístrojů, Evropská společnost pro hypertenzi a Německá liga pro hypertenzi doporučují tlakoměry Tensoval® a Veroval®.
Rychlé dodání
prostřednictvím našeho eshopu.
93 % uživatelů doporučuje tlakoměry Tensoval®
Nákup bez rizika – 14 dní na vrácení zboží
+420 800 100 150
Volejte ZDARMA
v po-pá 8–16 hod.
© 2022 HARTMANN-RICO a.s., Masarykovo nám. 77, 664 71 Veverská Bítýška