Encyklopedie pojmů

Oscilometrická metoda

Průměr: 4 (42 hlasů)

Oscilometrická metoda je jedna z metod měření krevního tlaku, která spočívá v zachycení změn v tepnách při proudění krve. Při každém stahu vypudí srdce čerstvou krev do oběhu. Ta prochází cévami a způsobuje jejich vlnění. Oscilometrická metoda neměří systolický a diastolický tlak, ale střední hodnotu arteriálního tlaku. Obě zbývající hodnoty dopočítá.

Druhým způsobem měření je metoda Korotkovova neboli poslechová. K dostání je také přístroj, který pomocí technologie Duo Sensor obě metody spojuje a zajišťuje tak vysokou přesnost měření.

Proč měření oscilometrickou metodou někdy selhává?

Mezi jednotlivými lidmi jsou rozdíly v poloze cév, jejich struktuře, v podílu tuku a svalové tkáně. U každého se také liší síla signálu pulsu. Všechny tyto faktory mají vliv na algoritmy přístrojů pro měření krevního tlaku. Pokud se sejde několik nepříznivých faktorů, není někdy možné provést správnou analýzu tepové frekvence. Tehdy je lepší sáhnout po tlakoměru, který využívá poslechovou metodu.

Pošlete to dál. I vaši přátelé ocení rady odborníků
Nahoru
Praktický průvodce správným měřením krevního tlaku
Britská společnost pro hypertenzi, Americké sdružení pro zdokonalování lékařských přístrojů, Evropská společnost pro hypertenzi a Německá liga pro hypertenzi doporučují tlakoměry Tensoval® a Veroval®.
Rychlé dodání
prostřednictvím našeho eshopu.
93 % uživatelů doporučuje tlakoměry Tensoval®
Nákup bez rizika – 14 dní na vrácení zboží
+420 800 100 150
Volejte ZDARMA
v po-pá 8–16 hod.
© 2022 HARTMANN-RICO a.s., Masarykovo nám. 77, 664 71 Veverská Bítýška