Encyklopedie pojmů

Preeklampsie

Preeklampsie je závažné onemocnění, které se může objevit v těhotenství. Někdy se mu říká také „těhotenská toxikóza” nebo „EPG gestóza” podle prvních písmen tří nejdůležitějších příznaků: edémy (otoky), proteinurie (výskyt bílkovin v moči) a hypertenze (vysoký krevní tlak maminky). Někdy je nemoc spojená také s horečkou, rychlým tepem, bolestí hlavy, rozmazaným viděním nebo bolestí při močení. Přichází zcela náhle, zpravidla až po 20. týdnu.

Preeklampsie se objevuje u 6–8 % těhotenství. Častěji ohrožuje maminky mladší než 20 a starší než 40 let, ženy trpící cukrovkou a maminky s vícečetným těhotenstvím. Vyšší riziko mají také prvorodičky nebo ženy s onemocněním cév. Také vysoký krevní tlak je rizikovým faktorem. Často není nutné zvýšený tlak v těhotenství snižovat. Často jde o přirozenou reakci těla, která mu napomáhá dostatečně prokrvit placentu a zajistit správný vývoj miminka. Je však užitečné tlak sledovat a hlídat, aby nerostl příliš.

Co se děje při preeklampsii

Za normálních okolností se k miminku v bříšku těhotné ženy dostávají živiny a kyslík přes placentu. Za určitých okolností se může stát, že se cévy v ní neotevřou úplně a k dítěti se důležité látky nedostávají tak, jak by měly. Plod se snaží jejich přísun zajistit. Začne vylučovat látky, které zvýší tlak krve maminky. Když krev proudí v těle větší silou, snáze se dostane také přes placentu. Problém je v tom, že tyto látky útočí na cévní stěny v těle těhotné ženy a způsobují změny v některých orgánech. Odumírají buňky v játrech, z ledvin unikají bílkoviny. Kvůli tomu se zahušťuje krev, voda z ní se dostává mimo cévy, a tak vznikají otoky. Může se narušit také rovnováha srážlivosti krve.

Pokud se nemoc rozvine a zkomplikuje, může nastat eklampsie (záchvat tonicko-klonických křečí těhotné ženy), která navazuje na preeklampsii, dále hrozí také riziko v podobě diseminované intravaskulární koagulopatie (DIC) nebo HELLP syndromu (Hemolysis, Elevated Liver enzymes, Low Platelets). To jsou závažné stavy, které je možné vyléčit, ale ohrožují maminku i dítě.

Jak na prevenci preeklampsie

Choďte na pravidelné prohlídky ke svému gynekologovi. Ten vám vždy změří tlak a zjistí, zda není bílkovina v moči. Existují také další onemocnění, která se projevují podobně, a proto se nemusíte ihned bát. Pokud chcete mít jistotu, že na jakýkoliv problém přijdete včas, měřte si i doma tlak kvalitním tlakoměrem.