Encyklopedie pojmů

Puls

Puls (tep) je tlaková vlna, která je vyvolaná vypuzením krve z levé srdeční komory do srdečnice (aorty), odkud se šíří dalšími tepnami do celého těla. V lékařství série těchto vln odpovídá srdečnímu rytmu a frekvenci.

Jak nahmatat puls?

Puls lze nahmatat na větších tepnách blízkých povrchu těla, nejčastější tepnou pro měření pulsu je krkavice (arteria carotis), vřetenní tepna (arteria radialis), zápěstní tepna (arteria ulnaris), při nedostatečném dokrvování horních končetin se používá pažní tepna (arteria brachialis) a na dolních končetinách stehenní tepna (arteria femoralis).

Problémy s pulsem

Průměrný srdeční puls má hodnotu kolem 75 úderů za minutu u mužů a okolo 82 u žen, může být ale i nižší a nemusí to být známkou onemocnění. Nižší hodnota pulsu se obvykle vyskytuje u atletů, kteří mají silná srdce schopná přečerpat větší množství krve – hodnota se pak může pohybovat kolem 40 úderů za minutu.

U lidí, kteří trpí závratěmi nebo ztrátami vědomí, může nízký puls signalizovat srdeční blok. Jedná se o stav, kdy dochází k zablokování elektrického impulsu, bez jehož pomoci nemůže srdce bít. Při zpomalení srdeční frekvence, kdy klesne srdeční puls pod 55 úderů (tepů) za minutu, mluvíme o tzv. bradykardii. Naopak při zrychlení srdeční frekvence (srdeční puls nad 100 úderů za minutu) mluvíme o tzv. tachykardii.

Nepravidelný srdeční puls**

Pocit nepravidelného tepu zažije během života prakticky každý z nás. Většinou se sice jedná jen o nadbytečné srdeční stahy (extrasystoly), ale zejména u starších lidí nesmíme nepravidelnou srdeční akci podcenit, protože se za ní může skrývat porucha srdečního rytmu – arytmie.

Jak monitorovat nepravidelný puls?

Ke kontrole srdečního rytmu, krevního tlaku a tepové frekvence lze využít inovativní tlakoměr Veroval s funkcí EKG. Tento kombinovaný tlakoměr umí rozpoznat i srdeční arytmie, zaznamenávat EKG v průběhu 30 vteřin kdykoliv a kdekoliv. Naměřené výsledky lze přenést do aplikace medi.connect a poslat je svému lékaři, který může stanovit další včasné kroky. Vyhnete se tak také syndromu bílého pláště a vaše výsledky tak nebudou zkreslené.

 

** Kontrakce srdečního svalu je podněcována elektrickými signály. Pokud nastane porucha těchto signálů, hovoříme o arytmii. Mohou ji vyvolat tělesné dispozice, stres, stárnutí, nedostatek spánku, vyčerpání atd. Zda je nepravidelný srdeční tep důsledkem arytmie, může zjistit lékař.