Srdeční frekvence je rychlost, jakou nám tepe srdce. Vyjadřuje se v počtech srdečních stahů (tepů) za minutu. V klidovém stavu se srdeční frekvence pohybuje mezi 60 a 90 tepy za minutu, u profesionálních sportovců je však zpravidla i o polovinu nižší. Zvyšuje se při námaze a zvýšené zátěži, nebo například při stresu.
Příliš vysoký tep i v klidovém režimu může být příznakem srdečního onemocnění, ale může mít i jiné příčiny – na vině je často hormonální antikoncepce, stres, nevhodný životní styl a obezita. Neváhejte se proto poradit s lékařem.
Pokud nejste aktivní sportovec a máte příliš nízký puls, který doprovází dýchací obtíže a výrazná únava, může se jednat o závažný problém a je rovněž vhodné vyhledat lékaře. Velice nízký tep je nutné řešit aplikací kardiostimulátoru.
Udržování správné tepové frekvence je pro zdraví velice důležité. Vyvážený jídelníček a dostatečné množství pohybu je ideální prevencí. Z pohybu si však vybírejte hlavně aerobní aktivity, například svižné, dlouhé procházky.
Jak si správně změřit srdeční puls?
- Buďte v klidu, uvolněte se - ideálně již 5 min před samotným měřením.
- Přestaňte pracovat, odložte mobilní telefon, nečtěte.
- Vklidu dýchejte a nemluvte.
- Zapněte stopky a minutu počítejte údery srdce.
Tuto metodu můžete použít, když nemáte zrovna po ruce tlakoměr, který umí přesně změřit srdeční puls.