Přejít k hlavnímu obsahu
Starší pár si doma měří tlak domácím tlakoměrem

Jak okamžitě snížit vysoký krevní tlak?

Ideální hodnota krevního tlaku je 120/8 mmHg. Pokud se vám na tlakoměru objeví více než 140/90 mm Hg, máte vysoký tlak neboli hypertenzi. Hypertenze je velmi nebezpečná - příliš vysoký tlak více namáhá a ničí cévy. Ty následkem dlouhodobého působení vysokého tlaku ztrácí elasticitu, ucpávají se a jsou náchylné k prasknutí. To může vést například k mrtvici či kardiovaskulárním onemocněním.

Pokud si opakovaně naměříte vyšší tlak, je nutné navštívit lékaře, aby provedl další vyšetření a případně vám nasadil tzv. antihypertenziva, léky proti vysokému tlaku. Těchto léků existuje mnoho různých typů a lékař vám pomůže vybrat ten správný, který vám tlak dostatečně sníží.

Vyvážená strava pro zdravé srdce

Mírné zvýšení tlaku

Na mírně zvýšení tlak lékař většinou antihypertenziva nepředepisuje a doporučí pravidelné měření tlaku a změnu životního stylu. V tomto období se můžete soustředit zejména na úpravu životního stylu.

Například přestat kouřit, v případě nadváhy zhubnout a také zapojit do života pravidelný pohyb. Vysoký tlak mají totiž nejčastěji právě lidé obézní a kuřáci. Kromě toho je důležité dodržovat pitný režim a snažit se jíst zdravěkonzumovat pravidelně zeleninu a ovoce a nepít alkohol.

Za přírodní léky na snížení tlaku se dají považovat i některé potraviny, jako je například česnek, cibule či brambory. Pití kávy se vyvarujte, vyzkoušejte spíše zelený čaj, který kromě pozitivního vlivu na tlak také snižuje hladinu tuků a cukrů v krvi. Známým všelékem jsou také olivy a extra panenský olivový olej, meduňka a také hloh.

Jednorázové zvýšení tlaku

Pokud vidíte na tlakoměru velmi vysokého hodnoty a přemýšlíte, jak okamžitě takto vysoký tlak snížit, hlavně se uklidněte. V klidu se posaďte, odpočívejte a zavřete oči. Velmi pomáhá studený obklad a masáž hlavy. Jednorázové zvýšení krevního tlaku je většinou způsobené stresem nebo nervozitou.

Pokud máte doma pravidelně normální tlak a při měření u lékaře vám výrazně stoupne, opět je na vině stres. Lépe řečeno, syndrom bílého pláště, kdy tlak zvedá strach a úzkost. Jednorázovým výrazným zvýšením tlaku se nemusíte vyděsit, tlak si však přeměřte ještě v klidovém stavu, abyste se přesvědčili, že vysokým tlakem netrpíte.