Přejít k hlavnímu obsahu
Krvácení z nosu jako příčina vysokého krevního tlaku

Jak souvisí krvácení z nosu a vysoký tlak?

Krvácení z nosu zažilo mnoho z nás, během života se s ním totiž setká až 60 % populace. Zpravidla se jedná o v podstatě banální stav, který může být způsobený virózou nebo drobným úrazem a k lékaři s ním nechodíme. Příčinou krvácení z nosu však může být i vysoký tlak a pak je již návštěva lékaře na místě.

Ke krvácení z nosu většinou dochází, když se poškodí malé cévy uprostřed nosní přepážky, třeba když jsme nemocní, často kýcháme a smrkáme. Krvácení zpravidla do několika minut samo odezní. Pokud je však výrazné, trvá déle než půlhodiny, nebo následuje například po ráně do hlavy, či nějakém úrazu, je namístě vyhledat lékařskou pomoc.

 

Příznaky vysokého tlaku

U starších osob může být časté krvácení z nosu příznakem vysokého tlaku. Vysoký tlak je velice nebezpečný, protože poškozuje cévy, může vést k jejich ucpání, prasknutí a dále k mrtvici, či selhání srdečního svalu. Příznaků hypertenze je sice mnoho, ale většinou jsou to obecné příznaky, které je možné přisoudit i jiným zdravotním problémům:

  • bolest hlavy
  • závratě
  • bolest na hrudi
  • dušnost
  • otoky…

Hypertenze se také může projevit krvácením z nosu, protože drobné žilky v nose jsou vysokému tlaku méně odolné. Pokud vás trápí časté krvácení z nosu, navštivte praktického lékaře. Vždy je lepší zbytečná návštěva lékaře, než zbytečné zdravotní komplikace, které mohou mít vážné následky.

S vysokým tlakem se dá totiž velmi snadno bojovat, zpravidla úpravou životního stylu a nasazením antihypertenziv.

 

Krvácení z nosu a léky na srážlivost krve

Pokud berete léky, které ovlivňují srážlivost krve (antikoagulancia), lehké krvácení z nosu, případně z dásní, je poměrně běžné. Při masivnějším krvácení, které nelze zastavit, je nutné navštívit lékaře, který jej zpravidla řeší podáním koncentrátu koagulačních faktorů, případně krevní plazmy, která krvácení pomůže zastavit doplněním bílkovin. Dávejte si také pozor na listovou zeleninu, kterou byste v kombinaci s těmito léky měli jíst v nízké míře.

 

Jak na zastavení krvácení z nosu?

Pokud vám začne téct krev z nosu, stiskněte si nos palcem a ukazovákem a držte jej cca 10 minut a dýchejte ústy, případně jimi krev vyplivujte. Postižený by měl být vsedě, s možným mírným předklonem. Dále je také možné podávat studené obklady na čelo, zátylek či kořen nosu. Pokud krvácení v tomto čase neustane, stiskněte si nos znovu. V momentě kdy se krvácení nadobro zastaví, nejméně ještě další hodinu nesmrkejte, nepředklánějte se a nedělejte příliš prudké pohyby. Pokud po 20 minutách krvácení neustane, vyhledejte lékaře nebo zavolejte ZZS!