Přejít k hlavnímu obsahu
Jak se vypořádat s kolísavým krevním tlakem

Kolísavý krevní tlak

Tlak jako na houpačce?

Správná hodnota krevního tlaku je u zdravého dospělého člověka 120/80 milimetrů rtuťového sloupce. O vysokém tlaku neboli hypertenzi mluvíme, když hodnota přesahuje 140/80 mm Hg a naopak o nízkém tlaku, neboli hypotenzi mluvíme při hodnotách pod 100/60. Co když se ale hodnoty střídají? Co když je tlak jednou vysoký, jednou nízký, zkrátka jako na houpačce?

To, že krevní tlak trochu kolísá, je úplně normální, standardně se mění během dne a noci, vliv má také psychická a fyzická zátěž. Pokud se vám však tlak mění denně bez příčiny, zamyslete se nad tím, zdali kolísá spíše nahoru, či dolů.

Muž ve středním věku si měří svůj krevní tlak digitálním tlakorem z pohodlí domova

Co je horší? Vysoký nebo nízký tlak?

Zásadní rozdíl mezi nízkým a vysokým tlakem je zejména v tom, že ten vysoký většinou probíhá bezpříznakově a nemusíte o něm vůbec vědět. Přitom je velmi nebezpečný, protože pokud není léčený, výrazně zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Nízký tlak naopak nebezpečný zpravidla není, pouze je velmi nepříjemný a při silných projevech může silně snižovat kvalitu života. Typickými příznaky jsou zejména závratě, únava, mdloby, studené končetiny, mžitky před očima a také nebezpečné omdlívání. Při potížích s nízkým tlakem většinou nemusíte vyhledat lékaře – pokud denně neomdlíváte a stačí pouze upravit životosprávu.

U vysokého tlaku naopak musíte lékaře vyhledat neprodleně a začít se léčit co nejdříve – jen tak můžete zabránit nežádoucím onemocněním.

Jak na kolísavý tlak?

Krevní tlak nejčastěji kolísá u labilních osob, které nemají dostatek pohybu. Na vině je však také často genetická predispozice. Lidské tělo je většinou schopné si i s většími výkyvy poradit, nicméně je dobré se celkově snažit zklidnit a pořádně si odpočinout.

Důležité také je začít s aktivním pohybem, minimálně dvě hodiny týdně, ale ideálně více. Pořádně pijte, jezte vyrovnanou stravu bohatou na ovoce a zeleninu a vyzkoušejte například Kneippovu vodoléčbu, tedy rychlé střídání studené a teplé vody na nohou.

Inspirovat se můžete také babskými radami – skvěle pomáhá například česnek, který se dá koupit i v lékárně v tabletách a bez zápachu, dále kozlík lékařský, který zklidňuje nervy a pak také bez a zázračný hloh (hloh obecný).

Pravidelný pohyb snižuje riziko kolísavého krevního tlaku