Přejít k hlavnímu obsahu
Skupina přátel si připijí během společného obědu

Krevní tlak - alkohol a cigarety: Jaký mají vliv?

Že je nadměrné pití alkoholu a kouření cigaret zdraví škodlivé, nikoho nepřekvapí. Alkoholikům hrozí „ztukovatění“ jater, cirhóza či třeba erektilní dysfunkce. Kuřákům zase rakovina plic, či chronická obstrukční choroba plic. Jenže alkohol a cigarety mají také vliv na krevní tlak a naše cévy. Jaká jsou rizika?

Vysoký tlak se ne nadarmo nazývá tichý zabiják. Poškozuje naše cévy a může vést k srdečnímu selhání, mozkové příhodě a dalším obtížím. I když se o příčinách hypertenze diskutuje, existují rizikové faktory, které s vysokým tlakem často souvisí. A to zejména nezdravý životní styl, do kterého patří také kouření a nadměrná konzumace alkoholu.

Cigarety a krevní tlak

Kouření je zdraví škodlivé a není pravda, že by třeba doutníky a fajfky byly zdravější. Kouř z nich sice nepotahujeme až do plic, ale i tak jsou nebezpečné a to nejen pro dutinu ústní, která je kouři vystavena. Ani vodní dýmky nejsou méně škodlivé, naopak mohou být o mnoho horší. Jedna vodní dýmka může směle konkurovat až několika desítkám cigaret.

Kouření má nepříznivý vliv na naše srdce a cévy i ve velmi malém množství. Cévám k poškození stačí hodina v zakouřené restauraci, nebo pár cigaret denně.

Pokud kouříte a máte vysoký tlak, zbytečně riskujete infarkt myokardu, mrtvici a postižení periferních tepen. Zbavit se chuti na cigaretu není snadné, ale závislost na tabáku je nemoc jako každá jiná a může vám s ní velice dobře pomoci váš praktický lékař.

Alkohol a krevní tlak

Alkohol je do jisté míry v České republice společensky tolerovaný, ačkoliv ve své podstatě je také drogou. Alkohol je toxický nejen v akutní formě, pokud se opijeme, ale také v chronické formě. Nadměrně pití alkoholu poškozuje nejen játra a slinivku, ale také nervovou soustavu a zvyšuje krevní tlak. Konzumace alkoholu se tak přímo může podílet na vzniku vysokého tlaku.

Pokud trpíte vysokým tlakem, omezte příjem alkoholu. Pokud totiž najednou vypijete větší množství alkoholu, riskujete závažné komplikace jako je třeba cévní mozková příhoda či poškození srdečního svalu.

Pokud alkohol úplně vypustit nechcete, vyhněte se alespoň alkoholu tvrdému a vyměňte ho raději za přiměřené množství kvalitního červeného vína nebo piva.