Přejít k hlavnímu obsahu
Pažní tlakoměr HARTMANN Veroval compact

Krevní tlak a doplňky stravy: pomohou nebo ublíží?

Minerály a vitamíny tvoří důležitou součást naší stravy, protože je tělo zpravidla nedokáže samo vytvořit a získává je pouze z potravy. Pokud je tělu nedodáváme, můžeme si koledovat o různé problémy. Zároveň nám jejich pravidelná konzumace může pomoct třeba při nízkém, nebo vysokém tlaku.

Správná hodnota krevního tlaku je důležitá. Pokud máme příliš nízký tlak, pod 90/65 mmHg, mohou nás pěkně potrápit:

  • mdloby,
  • závratě,
  • hučení v uších,
  • studené končetiny,
  • slabost
  • mžitky před očima.

Nízký krevní tlak není nebezpečný, ale je nepříjemný. A právě správná výživa bohatá na minerály a vitamíny může pomoci.

Vysoký tlak je na rozdíl od nízkého velice nebezpečný. Při dlouhém působení vysokého tlaku naše cévy ztrácí elasticitu, může dojít k jejich zjizvení, ucpání až k prasknutí. Neléčená hypertenze tak vede k závažným onemocněním srdečního svalu, mozku, očí, či ledvin, které mohou mít pro náš život fatální následky.

Vysoký tlak se léčí antihypertenzivy a úpravou životního stylu, která zahrnuje jak pravidelný pohyb, tak zařazení zdravé stravy bohaté na nejrůznější vitamíny a minerály.

 

Čaj a krevní tlak?

Nejrůznější léčivé čaje, které jsou na obtíže s tlakem určené, obsahují například nať jmelí, bylinku, která snižuje krevní tlak, zabraňuje stárnutí cév a obecně se používá při příznacích stáří. Dále květy hlohu, který povzbuzuje a prokrvuje srdce, rozšiřuje cévy a reguluje krevní oběh. Dlouhodobé užívání hlohu prospívá žilám a tepnám, působí proti srdečním slabostem a poradí si s problémy se spánkem. Skvělé je také zázračné rdesno mnohokvěté, které snižuje vysoký tlak, cholesterol a zabraňuje vypadávání vlasů. Pro rychlé a snadné vyhodnocení hladiny cholesterolu v krvi můžete vyzkoušet domácí test Veroval. Výsledek se dovíte do 3 minut.

 

Doplňky stravy

To, že je vitamín C zázračný, ví asi každý, potíž je však v tom, že ho náš organismus nedokáže najednou zpracovat velké množství a je nutná jeho pravidelná konzumace. 

Vitamín C mimo jiné:

  • snižuje hladinu cholesterolu
  • zmírňuje sklony k ateroskleróze
  • a pomáhá jak s vysokým tak s nízkým tlakem.

Kromě tablet ho najdete například v ovoci a zelenině - v paprice, černém rybízu či brokolici. Prospěšný je také dostatečný přísun vápníku.

Pro normalizaci tlaku si můžete pořídit také doplňky stravy s hořčíkem a draslíkem, které snižují krevní tlak a působí proti tuhosti tepen. Pokud máte problémy s vysokým tlakem, raději se vždy poraďte se svým lékařem před konzumací doplňků stravy. Některé totiž problémům s tlakem neprospívají. Například guarana, doplněk stravy, který pomáhá při únavě a soustředění. Ačkoliv se jedná o přírodní produkt, obsahuje kofein, který při vyšších dávkách může tlak zvyšovat.

Doplňky stravy však normální stravu nenahrazují, nezapomínejte na zdravý, vyvážený jídelníček plný ovoce, zeleniny, vlákniny, či třeba česneku a cibule, které jsou na normalizaci tlaku velice vhodné. Pozor na některé druhy ovoce, které naopak snižují účinky léků na vysoký tlak.