Krevní tlak a doplňky stravy: pomohou nebo ublíží?

Průměr: 2.3 (16 hlasů)

Minerály a vitamíny tvoří důležitou součást naší stravy, protože je tělo zpravidla nedokáže samo vytvořit a získává je pouze z potravy. Pokud je tělu nedodáváme, můžeme si koledovat o různé problémy. Zároveň nám jejich pravidelná konzumace může pomoct třeba při nízkém, nebo vysokém tlaku.

Správná hodnota krevního tlaku je důležitá. Pokud máme příliš nízký tlak, pod 90/65 mm Hg, mohou nás pěkně potrápit mdloby, závratě, hučení v uších, studené končetiny, slabost či mžitky před očima. Nízký krevní tlak není nebezpečný, ale je nepříjemný. A právě správná výživa bohatá na minerály a vitamíny může pomoci.

Vysoký tlak je na rozdíl od nízkého velice nebezpečný. Při dlouhém působení vysokého tlaku naše cévy ztrácí elasticitu, může dojít k jejich zjizvení, ucpání až k prasknutí. Neléčená hypertenze tak vede k závažným onemocněním srdečního svalu, mozku, očí, či ledvin, které mohou mít pro náš život fatální následky.

Vysoký tlak se léčí antihypertenzivy a úpravou životního stylu, která zahrnuje jak pravidelný pohyb, tak zařazení zdravé stravy bohaté na nejrůznější vitamíny a minerály.

Čaj a krevní tlak?

Nejrůznější léčivé čaje, které jsou na obtíže s tlakem určené, obsahují například nať jmelí, bylinku, která snižuje krevní tlak, zabraňuje stárnutí cév a obecně se používá při příznacích stáří. Dále květy hlohu, který povzbuzuje a prokrvuje srdce, rozšiřuje cévy a reguluje krevní oběh. Dlouhodobé užívání hlohu prospívá žilám a tepnám, působí proti srdečním slabostem a poradí si s problémy se spánkem. Skvělé je také zázračné rdesno mnohokvěté, které snižuje vysoký tlak, cholesterol a zabraňuje vypadávání vlasů. Pro rychlé a snadné vyhodnocení hladiny cholesterolu v krvi můžete vyzkoušet domácí test Veroval. Výsledek se dovíte do 3 minut.

Doplňky stravy

To, že je vitamín C zázračný, ví asi každý, potíž je však v tom, že ho náš organismus nedokáže najednou zpracovat velké množství a je nutná jeho pravidelná konzumace. Vitamín C mimo jiné snižuje hladinu cholesterolu, zmírňuje sklony k ateroskleróze a pomáhá jak s vysokým tak s nízkým tlakem. Kromě tablet ho najdete například v ovoci a zelenině - v paprice, černém rybízu či brokolici. Prospěšný je také dostatečný přísun vápníku.

Pro normalizaci tlaku si můžete pořídit také doplňky stravy s hořčíkem a draslíkem, které snižují krevní tlak a působí proti tuhosti tepen. Pokud máte problémy s vysokým tlakem, raději se vždy poraďte se svým lékařem před konzumací doplňků stravy. Některé totiž problémům s tlakem neprospívají. Například guarana, doplněk stravy, který pomáhá při únavě a soustředění. Ačkoliv se jedná o přírodní produkt, obsahuje kofein, který při vyšších dávkách může tlak zvyšovat.

Doplňky stravy však normální stravu nenahrazují, nezapomínejte na zdravý, vyvážený jídelníček plný ovoce, zeleniny, vlákniny, či třeba česneku a cibule, které jsou na normalizaci tlaku velice vhodné. Pozor na některé druhy ovoce, které naopak snižují účinky léků na vysoký tlak.

Pošlete to dál. I vaši přátelé ocení rady odborníků
Nahoru
Praktický průvodce správným měřením krevního tlaku
Britská společnost pro hypertenzi, Americké sdružení pro zdokonalování lékařských přístrojů, Evropská společnost pro hypertenzi a Německá liga pro hypertenzi doporučují tlakoměry Tensoval® a Veroval®.
Rychlé dodání
prostřednictvím našeho eshopu.
93 % uživatelů doporučuje tlakoměry Tensoval®
Nákup bez rizika – 14 dní na vrácení zboží
+420 800 100 150
Volejte ZDARMA
v po-pá 8–16 hod.
© 2022 HARTMANN-RICO a.s., Masarykovo nám. 77, 664 71 Veverská Bítýška