Krevní tlak a sauna

Průměr: 3.5 (15 hlasů)

Sauny jsou velice oblíbené, protože posilují naši imunitu, pomáhají nám jako prevence proti nachlazení, se snižováním váhy a také se v nich skvěle relaxuje. Sauna však není pro každého, například těhotné ženy, kardiaci a všichni ti, kteří mají problémy s vysokým tlakem či křečovými žilami, by se jí měli vyvarovat.

Pravidelný pobyt v sauně je zdravý, funguje jako prevence zánětů horních cest dýchacích a také má blahodárný vliv na naši pokožku. Pocení podporuje vylučování toxinů z těla. V sauně se nám také lépe dýchá a zmírňují se bolesti svalů.

Jaký vliv má na srdce?

Sauna blahodárně působí na naše srdce a povzbuzuje celý kardiovaskulární systém. Pokud však trpíte vysokým tlakem, anginou pectoris nebo jste prodělali infarkt, návštěvě sauny se raději vyhněte. Změny teplot a rychlé zchlazování totiž mohou hodnotu tlaku zvýšit a navíc pobyt v sauně obecně představuje fyzickou zátěž. Vzhledem k tomu, že vysoká teplota může na tlak působit naprosto nepředvídatelně, lidé s hypertenzí by se před návštěvou sauny měli poradit s odborníkem.

O hypertenzi mluvíme, pokud je systolický tlak vyšší než 140 mm Hg a diastolický tlak vyšší než 90 mm Hg. Vysoký tlak představuje nebezpečnou zátěž pro naše cévy a bez léčení může vést k vážným komplikacím srdce, ledvin nebo očí.

U zdravých jedinců může sauna dočasně snížit krevní tlak. Po odchodu ze sauny se ale vrátí do normálu. Což u osob s vysokým tlakem nelze předpokládat, tlak se může začít chovat nepředvídatelně a dokonce i stoupat.

Vyzkoušejte infrasaunu a relaxační kabiny

Pokud vás trápí problémy s vysokým tlakem, nemusíte zoufat, o saunu úplně nepřijdete. Můžete navštívit tzv. infrasaunu, ve které teplo nepřevyšuje 60 °C. Infrasauna nebo infrakabina se sauně podobá, ale lidský organismu prohřívají infrapanely.

Infrasauna má pozitivní vliv na naše cévy a zároveň je snesitelnější ve srovnání s finskými saunami. Připravte se však na to, že v infrasauně se budete potit dvojnásobně víc než v klasické sauně. Další možností jsou relaxační kabiny, ve kterých může být teplota i o mnoho nižší, třeba 40 °C.

O blahodárném vlivu infrasaun svědčí i mnohé vědecké výzkumy. Podle finských lékařů pravidelná návštěva infrasauny zlepšuje elasticitu cév jejich pravidelným rozšiřováním a stahováním. Německé studie hovoří o zlepšování viskozity krevní plazmy a podle studie japonských vědců vedou dlouhodobé, pravidelné návštěvy infrasauny ke snížení tlaku.

Infrasauna nezatěžuje organismus nadměrně vysokou teplotou a nejsou prokázané negativní účinky na osoby trpící hypertenzí. Poradou s lékařem však nic nezkazíte.

Jak se připravit?

Pokud máte tlak pod kontrolou a s návštěvou sauny souhlasí i váš lékař, nezapomeňte dostatečně pít, protože průměrně člověk ztrácí až půl litru potu během návštěvy sauny. Nezůstávejte v sauně déle než 20 minut a poté se osprchujte studenou vodou. Vždy začínejte s ochlazováním od nohou. Vyvarujte se pití alkoholu a kouření cigaret.

 

 

Pošlete to dál. I vaši přátelé ocení rady odborníků
Nahoru
Praktický průvodce správným měřením krevního tlaku
Britská společnost pro hypertenzi, Americké sdružení pro zdokonalování lékařských přístrojů, Evropská společnost pro hypertenzi a Německá liga pro hypertenzi doporučují tlakoměry Tensoval® a Veroval®.
Rychlé dodání
prostřednictvím našeho eshopu.
93 % uživatelů doporučuje tlakoměry Tensoval®
Nákup bez rizika – 14 dní na vrácení zboží
+420 800 100 150
Volejte ZDARMA
v po-pá 8–16 hod.
© 2022 HARTMANN-RICO a.s., Masarykovo nám. 77, 664 71 Veverská Bítýška