Přejít k hlavnímu obsahu
Léky na vysoký krevní tlak a měření pažním tlakoměrem

Léky na vysoký tlak

Jaké jsou nejčastější léky na krevní tlak?

Vysoký tlak je velmi nebezpečný, protože poškozuje cévy, které jsou pak náchylnější k ucpání, nebo k prasknutí. To může vést k nebezpečným stavům, jako je mrtvice či infarkt. V rámci prevence se můžete vysokému tlaku bránit zdravým životním stylem, ale pokud již vysoký tlak máte, lékař vám pravidelně doporučí užívat léky na snížení tlaku.

Vysoký tlak se většinou nijak neprojevuje, proto se mu také někdy přezdívá „tichý zabiják“. Na vysoký tlak se zpravidla přijde jenom měřením. Pokud vlastníte měřič tlaku, tak jej pravidelně používejte. Zvlášť pokud máte genetické predispozice, nebo se ve vašem stylu života vyskytují rizikové faktory – máte sedavé zaměstnání, nadváhu, kouříte nebo se špatně stravujete.

Na vysoký tlak vás také upozorní praktický lékař při pravidelné prohlídce, na kterou máte nárok 1 x za 2 roky. Pokud máte opakovaně, v klidovém stavu naměřen tlak, který je vyšší než 140/90 mmHg, lékař vám obvykle předepíše léky na vysoký tlak tzv. antihypertenziva.

Velmi přesný tlakoměr na paži HARTMANN Veroval duo control s manžetou

Co jsou antihypertenziva?

Antihypertenziva jsou všechny léky, které se používají k léčbě vysokého tlaku (hypertenze). Léků existuje poměrně velké množství a rozdělují se do několika skupin.: sartany, ACE inhibitory, betablokátory, blokátory kalciových kanálů, diuretika, centrálně působící látky, blokátory mineralokortikoidních receptorů a přímé vasodilatační látky.

Velmi často se předepisují ACE inhibitory, které neroztahují cévy, ale pouze snižují napětí cévních stěn (např. Tritace, Amprilan), dále sartany (např. Lozap, Losartan), které se ACE inhibitorům velmi podobají a betablokátory, které účinně snižují zátěž srdečního svalu (například Vasocardin, Betaxa). Vždy však lékař vybírá lék s ohledem na váš celkový zdravotní stav.

Jaké jsou vedlejší účinky léků na krevní tlak?

Vedlejší účinky jsou napsané vždy v příloze každého příbalového letáku léku. Vždy si jej přečtěte a v případě pochybností požádejte lékaře nebo lékárníka o vysvětlení.

Pokud se podivujete, proč má například váš partner/ka jiné léky než vy, když máte oba hypertenzi, je to proto, že jich existuje opravdu velké množství a každé tělo reaguje trochu jinak. Nikdy si neberte léky předepsané pro jiného člověka. I když vám ty vaše zrovna dojdou a nestihnete jít pro recept k lékaři.