Nízký diastolický (spodní) tlak

Průměr: 4.7 (55 hlasů)

Také občas při měření tlaku přemýšlíte, proč se objevují dvě hodnoty tlaku? A zdali ta druhá není méně důležitá? Důležité jsou obě hodnoty a každý by si sám měl hlídat, aby nebyly příliš vysoké, ale ani nízké. Co se stane, když máte nízkou druhou hodnotu, diastolický tlak?

U krevního tlaku sledujeme vždy dvě hodnoty síly působení krve na stěny tepen. Systolický a diastolický tlak. Tyto názvy se odvíjí od činnosti srdce, které tyto dva tlaky pravidelně střídá. Když dojde ke stahu srdeční komory a pumpování krve do krevního řečiště, mluvíme o systolickém (neboli horním) tlaku.

Pak je fáze odpočinková, ve které srdce nepumpuje, a tu nazýváme diastolickým tlakem, který je dán odporem cévního řečiště. Tlak se běžně udává v torrech, tedy v milimetrech rtuťového sloupce (mmHg) a mezi jednotlivými hodnotami píšeme lomítko.

Mějte svůj krevní tlak pod kontrolou

Příčiny nízkého diastolického tlaku

Pokud je hodnota diastolického tlaku nižší než 60 mmHg, mluvíme o nízkém diastolickém tlaku. Možnými příčinami tohoto snížení jsou například léky na potenci, tricyklická antidepresiva, alfa a betablokátory, diuretika a léky na Parkinsonovu chorobu. Nízký diastolický tlak se může objevit i v těhotenství, kvůli zátěži plodu na matčin krevní oběh. Zvláště v těhotenství je proto nutné mu věnovat dostatečnou pozornost.

Nízký spodní tlak může mít nepříjemné projevy, jako jsou mdloby, mžitky před očima, závratě, slabost, studené končetiny či hučení v uších. Kvůli nízkému tlaku jsou totiž mozek a končetiny nedostatečně prokrvovány a tedy málo okysličeny.

Jak se zbavit nízkého tlaku?

Na nízký diastolický tlak se léky většinou nepředepisují, nicméně i tak je při častých problémech záhodno navštívit lékaře. Pomoci si však můžete velmi dobře i sami – začněte třeba důsledným dodržováním pitného režimu, zdravou stravou bohatou na ovoce a zeleninu a pravidelným aktivním pohybem - nemusíte trávit hodiny ve fitness centru, stačí se například denně půlhodiny procházet. Nízkému diastolickému tlaku pomáhá také doplnění solí a nošení kompresních punčoch. 

Pošlete to dál. I vaši přátelé ocení rady odborníků
Nahoru
Praktický průvodce správným měřením krevního tlaku
Britská společnost pro hypertenzi, Americké sdružení pro zdokonalování lékařských přístrojů, Evropská společnost pro hypertenzi a Německá liga pro hypertenzi doporučují tlakoměry Tensoval® a Veroval®.
Rychlé dodání
prostřednictvím našeho eshopu.
93 % uživatelů doporučuje tlakoměry Tensoval®
Nákup bez rizika – 14 dní na vrácení zboží
+420 800 100 150
Volejte ZDARMA
v po-pá 8–16 hod.
© 2021 HARTMANN-RICO a.s., Masarykovo nám. 77, 664 71 Veverská Bítýška