Přejít k hlavnímu obsahu
Měření nízkého diastolického tlaku s tlakoměrem od značky HARTMANN

Nízký tlak: Jaké jsou jeho příznaky a projevy?

Nízký krevní tlak neboli hypotenze vás na rozdíl od vysokého tlaku na životě neohrožuje. Neustálé motání hlavy a omdlévání na veřejných místech však může mít zásadní vliv na kvalitu života. A pak už je vhodné tento problém řešit.

Nízký tlak je způsoben nedostatečným okysličením mozku a nejčastěji se projevuje motáním hlavy, závratěmi, omdléváním, ale třeba také mžitky před očima, hučením v uších a studenými rukama. Příznakem může být i časté zívání, vrávorání, únava a obtížný přechod ze sedu do stoje.

Nízký tlak sice nebezpečný není, ale časté omdlévání nebezpečné je. Můžete se uhodit a zranit při pádu anebo se skácet na nějakém nebezpečném místě – třeba na silnici. Za zdravou hodnotu krevního tlaku u dospělého člověka považujeme 120/80 mm Hg. V případě že tlak pravidelně klesá pod hranicí 100/60 mm Hg máte nízký tlak.

Jaká je příčina nízkého krevního tlaku?

Příčiny nízkého tlaku bohužel nejsou úplně jednoznačné, na vině jsou většinou genetické předpoklady, případně tělesná konstituce – nízký tlak mají častěji ženy a to zejména mladé, vysoké a hubené.

Nízký tlak může být dále způsoben braním některých léků, podvýživou či nedostatečným pitným režimem. Nízký tlak může doprovázet onemocnění srdce, problémy se štítnou žlázou, nádorová onemocnění a nejrůznější akutní krvácivé stavy.

Problémy s nízkým tlakem se mohou objevit také v těhotenství, protože plod je pro oběhový systém zátěží – je proto nutné si tlak velmi dobře hlídat a pravidelně si jej měřit!

Pravidelný pohyb přispívá ke zvýšení nízkého tlaku

Jak zvýšit krevní tlak?

Léky se obecně na nízký tlak předepisují jen ve velmi málo případech, kdy již jiná řešení nezabírají. V zásadě je ale ideální léčbou dodržování zdravého životního stylu, musíte pít dostatek tekutin denně, jíst stravu bohatou na vitamíny a zejména vitamín C a věnovat nejméně dvě hodiny v týdnu aktivnímu pohybu. Tlak lze také zvýšit vyšším obsahem soli v potravě, protože sodík, který sůl obsahuje, výrazně nízký tlak zvedá. K snídani volte spíše potraviny bohaté na bílkoviny a vitamín B a na noc si přidejte pod hlavu polštář.