Nízký krevní tlak neboli hypotenze vás na rozdíl od vysokého tlaku na životě neohrožuje. Neustálé motání hlavy a omdlévání na veřejných místech však může mít zásadní vliv na kvalitu života. A pak už je vhodné tento problém řešit.
Nízký tlak je způsoben nedostatečným okysličením mozku a nejčastěji se projevuje motáním hlavy, závratěmi, omdléváním, ale třeba také mžitky před očima, hučením v uších a studenými rukama. Příznakem může být i časté zívání, vrávorání, únava a obtížný přechod ze sedu do stoje.
Nízký tlak sice nebezpečný není, ale časté omdlévání nebezpečné je. Můžete se uhodit a zranit při pádu anebo se skácet na nějakém nebezpečném místě – třeba na silnici. Za zdravou hodnotu krevního tlaku u dospělého člověka považujeme 120/80 mm Hg. V případě že tlak pravidelně klesá pod hranicí 100/60 mm Hg máte nízký tlak.
Jaká je příčina nízkého krevního tlaku?
Příčiny nízkého tlaku bohužel nejsou úplně jednoznačné, na vině jsou většinou genetické předpoklady, případně tělesná konstituce – nízký tlak mají častěji ženy a to zejména mladé, vysoké a hubené.
Nízký tlak může být dále způsoben braním některých léků, podvýživou či nedostatečným pitným režimem. Nízký tlak může doprovázet onemocnění srdce, problémy se štítnou žlázou, nádorová onemocnění a nejrůznější akutní krvácivé stavy.
Problémy s nízkým tlakem se mohou objevit také v těhotenství, protože plod je pro oběhový systém zátěží – je proto nutné si tlak velmi dobře hlídat a pravidelně si jej měřit!