Nízký tlak: Jaké jsou jeho příznaky a projevy?

Průměr: 3.6 (96 hlasů)

Nízký krevní tlak neboli hypotenze vás na rozdíl od vysokého tlaku na životě neohrožuje. Neustálé motání hlavy a omdlévání na veřejných místech však může mít zásadní vliv na kvalitu života. A pak už je vhodné tento problém řešit.

Nízký tlak je způsoben nedostatečným okysličením mozku a nejčastěji se projevuje motáním hlavy, závratěmi, omdléváním, ale třeba také mžitky před očima, hučením v uších a studenými rukama. Příznakem může být i časté zívání, vrávorání, únava a obtížný přechod ze sedu do stoje.

Nízký tlak sice nebezpečný není, ale časté omdlévání nebezpečné je. Můžete se uhodit a zranit při pádu anebo se skácet na nějakém nebezpečném místě – třeba na silnici. Za zdravou hodnotu krevního tlaku u dospělého člověka považujeme 120/80 mm Hg. V případě že tlak pravidelně klesá pod hranicí 100/60 mm Hg máte nízký tlak.

Jaká je příčina nízkého krevního tlaku?

Příčiny nízkého tlaku bohužel nejsou úplně jednoznačné, na vině jsou většinou genetické předpoklady, případně tělesná konstituce – nízký tlak mají častěji ženy a to zejména mladé, vysoké a hubené.

Nízký tlak může být dále způsoben braním některých léků, podvýživou či nedostatečným pitným režimem. Nízký tlak může doprovázet onemocnění srdce, problémy se štítnou žlázou, nádorová onemocnění a nejrůznější akutní krvácivé stavy.

Problémy s nízkým tlakem se mohou objevit také v těhotenství, protože plod je pro oběhový systém zátěží – je proto nutné si tlak velmi dobře hlídat a pravidelně si jej měřit!

Znáte svoje hodnoty krevního tlaku?

Jak zvýšit krevní tlak?

Léky se obecně na nízký tlak předepisují jen ve velmi málo případech, kdy již jiná řešení nezabírají. V zásadě je ale ideální léčbou dodržování zdravého životního stylu, musíte pít dostatek tekutin denně, jíst stravu bohatou na vitamíny a zejména vitamín C a věnovat nejméně dvě hodiny v týdnu aktivnímu pohybu. Tlak lze také zvýšit vyšším obsahem soli v potravě, protože sodík, který sůl obsahuje, výrazně nízký tlak zvedá. K snídani volte spíše potraviny bohaté na bílkoviny a vitamín B a na noc si přidejte pod hlavu polštář.

Pošlete to dál. I vaši přátelé ocení rady odborníků
Nahoru
Praktický průvodce správným měřením krevního tlaku
Britská společnost pro hypertenzi, Americké sdružení pro zdokonalování lékařských přístrojů, Evropská společnost pro hypertenzi a Německá liga pro hypertenzi doporučují tlakoměry Tensoval® a Veroval®.
Rychlé dodání
prostřednictvím našeho eshopu.
93 % uživatelů doporučuje tlakoměry Tensoval®
Nákup bez rizika – 14 dní na vrácení zboží
+420 800 100 150
Volejte ZDARMA
v po-pá 8–16 hod.
© 2022 HARTMANN-RICO a.s., Masarykovo nám. 77, 664 71 Veverská Bítýška