Nízký tlak u dětí a kojenců

Průměr: 4.8 (39 hlasů)

Riziko nebo standard?

Krevní tlak je u dětí o mnoho nižší, než u dospělých. Má na něj vliv nejen věk, ale i výška a váha. Stejně jako u dospělých je u chlapců a dívek nutné kontrolovat zdali tlak není vysoký. To stejné platí i o nízkém tlaku, i když není životu nebezpečný tak jako tlak vysoký, může dítěti působit nepříjemné problémy.

Nejnižší tlak mívají standardně kojenci, u kterých se pohybuje kolem 80/45mm Hg – jedná se však o normální tlak, který neznačí žádný problém. Běžně se dětem začíná tlak měřit až od tří let věku a to v rámci pravidelných preventivních prohlídek u pediatra. Lékař vždy určuje, zdali je tlak v pořádku podle tabulek, které odpovídají věku a výšce, dále bere v potaz také váhu a pohlaví dítěte, protože mezi chlapci a dívkami mohou být výrazné rozdíly.

Jak se projevuje nízký tlak u dětí?

Problémy s nízkým tlakem se u dítěte mohou projevovat zejména únavou a ospalostí. Výjimkou nejsou také mdloby, závratě, případně mžitky před očima a studené končetiny. U malých dětí se hypotenze objevuje poměrně vzácně a nejčastěji může být projevem prodělaného úrazu, případně stresu. V případě dlouhodobých potíží je vždy nutné konzultovat stav s pediatrem.

Nízký tlak je naopak poměrně běžný u chlapců a dívek v pubertě, nejčastěji u těch hubených a vysokých. Dospívajícím dětem se běžně točí hlava nebo omdlévají při dlouhém stání.

Jak tlak zvýšit?

Je nutné lépe kontrolovat jídelníček dětí, zdali nezapomínají snídat a jestli dostatečně pijí. Pomoci může také zvýšení dávek ovoce a zeleniny, celková úprava jídelníčku, tak aby byl vyvážený. Děti by také měly trávit dostatečně velké množství času pohybem, který má rovněž blahodárný vliv na výši tlaku.

V případě přetrvávání obtíží je nutné se poradit s pediatrem - pokud dítě omdlévá i několikrát denně, je nutné tlak řešit – protože riziko, že si dítě pádem při mdlobách způsobí úraz, je vysoké. Svému potomkovi můžete měřit tlak i doma, domácím tlakoměrem, které je možné koupit i s užšími manžetami vhodnými pro starší děti.

Pošlete to dál. I vaši přátelé ocení rady odborníků
Nahoru
Praktický průvodce správným měřením krevního tlaku
Britská společnost pro hypertenzi, Americké sdružení pro zdokonalování lékařských přístrojů, Evropská společnost pro hypertenzi a Německá liga pro hypertenzi doporučují tlakoměry Tensoval® a Veroval®.
Rychlé dodání
prostřednictvím našeho eshopu.
93 % uživatelů doporučuje tlakoměry Tensoval®
Nákup bez rizika – 14 dní na vrácení zboží
+420 800 100 150
Volejte ZDARMA
v po-pá 8–16 hod.
© 2022 HARTMANN-RICO a.s., Masarykovo nám. 77, 664 71 Veverská Bítýška