Nízký tlak se u ženy může poprvé objevit až ve chvíli, kdy otěhotní. Rostoucí dítě je pro oběhový systém člověka zátěž sama o sobě. A proto se může stát, že krev, která zásobuje miminko, se nedostává jinde. Nevolnost a stavy na omdlení se nejčastěji objevují hned na začátku těhotenství, pak až v jeho druhé půlce, kdy může krevní tlak klesat o 10–15 mm Hg.
I spánek na zádech může vadit
S nízkým tlakem v těhotenství souvisí i tzv. hypotenzní syndrom. Ten někdy postihuje těhotné ženy, které spí na zádech. V této poloze totiž zvětšená děloha tlačí na dolní dutou žílu a nastávající mamince se může udělat nevolno. Ve většině případů stačí změnit návyky a ležet na levém nebo pravém boku, po porodu se vše vrátí do normálu.
1. Svěřte se do rukou lékaře
Při každé návštěvě gynekologa nebo praktického lékaře vám sestřička v ordinaci změří tlak. Poradí vám také, co dělat a čemu se vyhnout.
2. Buďte aktivní i během těhotenství
Ke správným hodnotám krevního tlaku napomáhá také pravidelný pohyb. Pokud je to možné, choďte na dlouhé procházky a vyzkoušejte například těhotenskou jógu.
3. Pravidelně si měřte tlak
Chcete mít jistotu, že pro sebe děláte maximum? Pořiďte si spolehlivý tlakoměr a pravidelně si měřte krevní tlak i doma. Naučte se také, jak tlak měřit správně.