Těhotenství představuje značnou zátěž na tělo ženy a není proto divu, že i krevní tlak se během různých fází mění. Může jak stoupat, tak i klesat. Drobné změny nebezpečné nejsou, ale pravidelná kontrola tlaku je nutná a v případě výrazného zvýšení či snížení tlaku je nezbytné navštívit lékaře.
Krevní tlak se v těhotenství běžně mění a to i ženám, které nikdy dřív s tlakem potíže neměly. Tělo produkuje progesteron, který uvolňuje stěny cév a způsobuje pokles tlaku zejména během prvního a druhého trimestru těhotenství.
I během normálního těhotenství systolický tlak klesá o 5 až 10 mm Hg a diastolický až o 15 mm Hg. Tento pokles je běžný a nepředstavuje výrazný problém pro matku, ani pro dítě. Výrazné snížení tlaku je zejména nepříjemné v projevech, které s sebou nese, jako je například výrazná únava, mžitky před očima, bolest a motání hlavy, závratě či mdloby.
Nízký tlak tyto problémy způsobuje, jelikož mozek není dostatečně prokrvený a okysličený, čímž se zpomaluje distribuce krve do cílových orgánů.
Kdy navštívit lékaře?
Nejčastější problémy, které těhotné ženy s nízkým tlakem mají, jsou točení hlavy, závratě a často mdloby, které se zhoršují při vstávání, nebo zvedání z nakloněné pozice. Pokud cítíte, že se vám točí hlava nebo na vás jdou mdloby, ihned si sedněte a chvilinku odpočívejte. V případě horších obtíží si lehněte na levý bok, aby se zvýšil průtok krve do srdce.
Váš lékař vám na každé kontrole bude tlak kontrolovat, nicméně neváhejte mu o svých obtížích říct. V případě, že se budete cítit opravdu špatně a projevy nízkého tlaku se budou zhoršovat či spojovat s jinými symptomy, vyhledejte pomoc lékaře okamžitě. Pokud se k mdlobám a závratím přidají příznaky jako nesnesitelné bolesti hlavy, rozmazané vidění, dušnost, slabost na jedné straně těla a krvácení, jedná se o nebezpečný stav, který může být hrozbou pro vás i vaše dítě.