Přejít k hlavnímu obsahu
Měření tlaku pažním tlakoměrem Veroval

Nízký tlak v těhotenství a při porodu

Těhotenství představuje značnou zátěž na tělo ženy a není proto divu, že i krevní tlak se během různých fází mění. Může jak stoupat, tak i klesat. Drobné změny nebezpečné nejsou, ale pravidelná kontrola tlaku je nutná a v případě výrazného zvýšení či snížení tlaku je nezbytné navštívit lékaře.

Krevní tlak se v těhotenství běžně mění a to i ženám, které nikdy dřív s tlakem potíže neměly. Tělo produkuje progesteron, který uvolňuje stěny cév a způsobuje pokles tlaku zejména během prvního a druhého trimestru těhotenství.

I během normálního těhotenství systolický tlak klesá o 5 až 10 mm Hg a diastolický až o 15 mm Hg. Tento pokles je běžný a nepředstavuje výrazný problém pro matku, ani pro dítě. Výrazné snížení tlaku je zejména nepříjemné v projevech, které s sebou nese, jako je například výrazná únava, mžitky před očima, bolest a motání hlavy, závratě či mdloby.

Nízký tlak tyto problémy způsobuje, jelikož mozek není dostatečně prokrvený a okysličený, čímž se zpomaluje distribuce krve do cílových orgánů.

Kdy navštívit lékaře?

Nejčastější problémy, které těhotné ženy s nízkým tlakem mají, jsou točení hlavy, závratě a často mdloby, které se zhoršují při vstávání, nebo zvedání z nakloněné pozice. Pokud cítíte, že se vám točí hlava nebo na vás jdou mdloby, ihned si sedněte a chvilinku odpočívejte. V případě horších obtíží si lehněte na levý bok, aby se zvýšil průtok krve do srdce.

Váš lékař vám na každé kontrole bude tlak kontrolovat, nicméně neváhejte mu o svých obtížích říct. V případě, že se budete cítit opravdu špatně a projevy nízkého tlaku se budou zhoršovat či spojovat s jinými symptomy, vyhledejte pomoc lékaře okamžitě. Pokud se k mdlobám a závratím přidají příznaky jako nesnesitelné bolesti hlavy, rozmazané vidění, dušnost, slabost na jedné straně těla a krvácení, jedná se o nebezpečný stav, který může být hrozbou pro vás i vaše dítě.

Zápěstní tlakoměr Veroval pro spolehlivé měření tlaku

Co s nízkým tlakem při porodu?

Krevní tlak je zpravidla nejnižší v druhém trimestru, ale může kolísat i během porodu. Nemusíte však mít žádné obavy, váš lékař vám tlak bude pravidelně měřit a do několika hodin po porodu se zpravidla srovná. Mezi závažnější komplikaci běžně patří vysoký tlak v těhotenstvíkterý může vést k vážným stavům jako je preeklampsie.

Jak se nízkému tlaku bránit?

Na osvědčené rady, jako je káva či rozmarýn v těhotenství zapomeňte, nadělají více škody než užitku. Snažte se hodně pít a konzumovat dostatek ovoce a zeleniny bohaté na vitamíny. Skvěle pomáhá i pravidelný pohyb, zkuste tedy delší procházky na čerstvém vzduchu. Pravidelně odpočívejte a dopřejte si více spánku, i ten je velice zdraví prospěšný. Svůj tlak si držte pod kontrolou, jak pravidelnou kontrolou u lékaře, tak pravidelným měřením domácím tlakoměrem.

Víte, že 3/4 maminek zažije během těhotenství samovolný únik moči zvaný inkontinence? Víme, jak tento problém řešit. Podívejte se na naše stránky Moliklub, které se tématu inkontinence věnují.

Důsledky nízkého tlaku