Přejít k hlavnímu obsahu
Měření tlaku pažním tlakoměrem Veroval

Nízký tlak v těhotenství a při porodu

Těhotenství představuje značnou zátěž na tělo ženy a není proto divu, že i krevní tlak se během různých fází mění. Může jak stoupat, tak i klesat. Drobné změny nebezpečné nejsou, ale pravidelná kontrola tlaku je nutná a v případě výrazného zvýšení či snížení tlaku je nezbytné navštívit lékaře.

Krevní tlak se v těhotenství běžně mění a to i ženám, které nikdy dřív s tlakem potíže neměly. Tělo produkuje progesteron, který uvolňuje stěny cév a způsobuje pokles tlaku zejména během prvního a druhého trimestru těhotenství.

I během normálního těhotenství systolický tlak klesá o 5 až 10 mm Hg a diastolický až o 15 mm Hg. Tento pokles je běžný a nepředstavuje výrazný problém pro matku, ani pro dítě. Výrazné snížení tlaku je zejména nepříjemné v projevech, které s sebou nese, jako je například výrazná únava, mžitky před očima, bolest a motání hlavy, závratě či mdloby.

Nízký tlak tyto problémy způsobuje, jelikož mozek není dostatečně prokrvený a okysličený, čímž se zpomaluje distribuce krve do cílových orgánů.

Kdy navštívit lékaře?

Nejčastější problémy, které těhotné ženy s nízkým tlakem mají, jsou točení hlavy, závratě a často mdloby, které se zhoršují při vstávání, nebo zvedání z nakloněné pozice. Pokud cítíte, že se vám točí hlava nebo na vás jdou mdloby, ihned si sedněte a chvilinku odpočívejte. V případě horších obtíží si lehněte na levý bok, aby se zvýšil průtok krve do srdce.

Váš lékař vám na každé kontrole bude tlak kontrolovat, nicméně neváhejte mu o svých obtížích říct. V případě, že se budete cítit opravdu špatně a projevy nízkého tlaku se budou zhoršovat či spojovat s jinými symptomy, vyhledejte pomoc lékaře okamžitě. Pokud se k mdlobám a závratím přidají příznaky jako nesnesitelné bolesti hlavy, rozmazané vidění, dušnost, slabost na jedné straně těla a krvácení, jedná se o nebezpečný stav, který může být hrozbou pro vás i vaše dítě.

Zápěstní tlakoměr Veroval pro spolehlivé měření tlaku

Co s nízkým tlakem při porodu?

Krevní tlak je zpravidla nejnižší v druhém trimestru, ale může kolísat i během porodu. Nemusíte však mít žádné obavy, váš lékař vám tlak bude pravidelně měřit a do několika hodin po porodu se zpravidla srovná. Mezi závažnější komplikaci běžně patří vysoký tlak v těhotenstvíkterý může vést k vážným stavům jako je preeklampsie.

Jak se nízkému tlaku bránit?

Na osvědčené rady, jako je káva či rozmarýn v těhotenství zapomeňte, nadělají více škody než užitku. Snažte se hodně pít a konzumovat dostatek ovoce a zeleniny bohaté na vitamíny. Skvěle pomáhá i pravidelný pohyb, zkuste tedy delší procházky na čerstvém vzduchu. Pravidelně odpočívejte a dopřejte si více spánku, i ten je velice zdraví prospěšný. Svůj tlak si držte pod kontrolou, jak pravidelnou kontrolou u lékaře, tak pravidelným měřením domácím tlakoměrem.

Víte, že 3/4 maminek zažije během těhotenství samovolný únik moči zvaný inkontinence? Víme, jak tento problém řešit. Podívejte se na naše stránky Moliklub, které se tématu inkontinence věnují.

Mladá žena si měří svůj tlak moderním digitálním tlakoměrem s funkcí měření EKG