Přejít k hlavnímu obsahu
Vliv vysokého krevního tlaku na vaše ledviny

Onemocnění ledvin s vysokým tlakem úzce souvisí!

Ledviny a regulace krevního tlaku spolu velmi úzce souvisí. Onemocnění ledvin může způsobit vysoký krevní tlak a naopak, vysoký krevní tlak může poškodit funkci ledvin.

Vysoký krevní tlak neboli hypertenze je životu nebezpečný stav, který namáhá naše cévy, a následkem čehož může poškodit další orgány, srdeční sval, oči anebo právě ledviny. O hypertenzi hovoříme při opakovaném naměření tlaku vyššího než 140/90 mmHg.

Vysoký tlak bohužel často nepoznáme, přichází buď bez příznaků, nebo se projevuje hodně obecnými potížemi, které si s onemocněním nespojíme, jako:

Vysoký tlak se nejlépe rozpozná pravidelným měřením a ideálním řešením je proto pořízení domácího tonometru. Měření je velice snadné a zabere jen několik minut vašeho času. Pokud si vysoký tlak opakovaně naměříte, vyhledejte lékaře a začněte s ním svůj stav řešit.

Vysoký tlak se léčí antihypertenzivy a změnou životního stylu. Dostatek pohybu a vyvážený jídelníček tvoří důležitou součást léčby hypertenze.

Primární a sekundární hypertenze

Hypertenze se dělí na dva typy. Prvním z nich je hypertenze primární, zvaná také esenciální, která se u dospělých vyskytuje nejčastěji. U tohoto typu nejsou příčiny zcela známy, ale mezi rizikové faktory zpravidla patří kromě genetických predispozic také obezita, nadměrné solení, stres, kouření, nadměrné pití alkoholu a nedostatek pohybu.

Sekundární hypertenze se objevuje jako doprovodná komplikace nějakého jiného onemocnění a je méně běžná. Velmi často se objevuje v souvislosti s ledvinnými a hormonálními onemocněními jako je například zúžení ledvinových tepen a Connův syndrom, onemocnění nadledvin, které je v současnosti považováno za jednu z nejčastějších příčin sekundární hypertenze. Sekundární hypertenze může být způsobena také zúžením aorty, těhotenstvím či jako důsledek braní některých léků. U dětí je sekundární hypertenze častější než primární.

 

Krevní tlak je nutné mít pod kontrolou

Nemocné ledviny tak mohou způsobovat vysoký tlak a vysoký tlak zase může poškodit ledviny. V obou případech je proto nutné tlak co nejdříve snížit a normalizovat, vhodná léčba totiž může ledviny ochránit a významně tak prodloužit léta bez dialyzační léčby.