Přejít k hlavnímu obsahu
Co znamenají naměřené hodnoty na tlakoměru

Spodní (diastolický) tlak a jeho hodnoty

Jaké má mít hodnoty?

Hodnota krevního tlaku udává hodnotu síly, jakou naše krev působí na stěny tepen. Proč ale na tlakoměrech vyskakují dvě čísla místo jednoho? Označují totiž dvě srdeční fáze – pumpování a odpočinku. Tyto dvě fáze se nazývají systola a diastola a pravidelně se střídají.

Srdce nejdříve stáhne levou srdeční komoru a pumpuje krev do krevního oběhu. Právě tuto fázi pak na tlakoměru vidíme jako systolický (horní) tlak, tedy to první, vyšší číslo. V druhé fázi srdce odpočívá a krev nepumpuje. V této fázi měříme diastolický tlak, který je dán odporem cévního řečiště. Diastolický tlak je nižší číslo, které se zapisuje jako druhé. Tlak se udává v torrech, tedy milimetrech rtuťového sloupce (mmHg) a čísla jsou většinou oddělena lomítkem.

Správnou hodnotu krevního tlaku zjistíte pomocí pažního tonometru Veroval

Správná hodnota spodního tlaku

Ideální hodnota spodního tlaku je 80 mmHg. Pokud je diastolický tlak vyšší než 90 mmHg, jedná se o diastolickou hypertenzi, která je velmi nebezpečná, protože má vliv na zjizvení, ucpávání a snížení pružnosti malých cév. Následně může vést až k srdečnímu selhání či cévní mozkové příhodě.

Vysoký diastolický tlak značí buď zvýšení hustoty krve, nebo zvýšení odporu malých cév. Diastolická hypertenze je v 90 % případů tzv. primární (esenciální) hypertenzí.

Příčiny primární hypertenze

 Vznik esenciální hypertenze není ve většině případů známa, ale může být ovlivněna těmito faktory:

  • genetika
  • hormonálními faktory
  • nevhodná strava
  • alkohol a kouření
  • obezita
  • míra stresu
  • nedostatek spánku
  • nedostatek pohybu
  • životním styl
  • nadměrná konzumace soli

Sekundární hypertenze pak vzniká jako důsledek konkrétního onemocnění. V obou případech je však nutné navštívit lékaře a krevní tlak snížit.

Pokud je tlak nižší než 60 mmHg, nejedná se o závažný problém, ale o nepříjemnost, která vám může pořádně zkomplikovat život. Nízký tlak totiž způsobuje únavu, závratě, mžitky před očima a také mdloby.

 

Jak na prevenci?

Výše tlaku sice souvisí s genetickou predispozicí, ale má na ni také poměrně podstatný vliv životní styl. Zejména je nutný pravidelný pohyb a vyvážený jídelníček. Dodržujte pitný režim a zapojte do svého jídelníčku dostatek zeleniny a ovoce. Je dobré si tlak pravidelně měřit a případné problémy zjistit neprodleně.

Srovnejte své naměřené hodnoty krevního tlaku s ostatními v Česku. Přicházíme s prvním celostátním měřením krevního tlaku v České republice.