Už 20 minut chůze denně pomůže snížit tlak

Průměr: 5 (40 hlasů)

Nemusíte rovnou začít běhat maratony. Stačí být 3× týdně 30 minut v pohybu a váš krevní tlak se sníží. Prospějete svým svalům, kostem, srdci i cévám.

Do krevního oběhu se vám navíc vyplaví endorfiny, tzv. hormony štěstí. Zapomenete na všechny problémy a budete se cítit skvěle.

1

Začněte zvolna, na pohyb si zvyknete

Začít s pravidelným cvičením je to nejtěžší. Brzy si však vytvoříte návyk a pohyb vás začne bavit. Sami už se ho pak nebudete chtít vzdát. Pokud nejste na fyzickou aktivitu zvyklí, začněte pomalu a postupně. S rozumem zvyšujte frekvenci a pohybovou zátěž. Vybírejte si pro začátek spíše formy přirozeného pohybu, jako je např. chůze, stoupání do schodů, práce na zahrádce nebo plavání.

  • Nebuďte na sebe přísní. Cvičte jen tak dlouho, abyste dokázali zvolený pohyb zvládnout bez zadýchávání, příliš rychlého bušení srdce nebo zpocení.
  • Cvičte každý den, vždy ve stejnou dobu. Postupně prodlužujte dobu cvičení.
  • Vyberte si takový pohyb, který vás alespoň trochu baví.
  • Řekněte okolí, že chcete začít cvičit. Oslovte známé, kteří vás v rozhodnutí podpoří nebo budou dokonce cvičit s vámi.
  • Vyplňte si políčko v diáři, pokud se vám podaří cvičení stihnout.
  • Zařaďte do svého dne „líná cvičení” – použijte schody místo výtahu, jděte nakoupit do vzdálenějšího obchodu, vystupte o zastávku dříve a dojděte domů pěšky.
2

Cíl: 40 minut pohybu každý den

Dohromady to možná zní náročně. Může však jít o 20 minut chůze ráno a 20 minut chůze odpoledne. Najděte si záminku, proč sportovat, a odměňte se, když se vám podaří pravidelný pohyb udržet. Brzy vám bude odměnou samotný dobrý pocit a energie nabraná aktivním odpočinkem.

Až se vám podaří dosáhnout 40 minut pohybu za den, začněte postupně zvyšovat náročnost. V případě chůze začněte chodit rychleji. U stoupání do schodů nebo do kopce vezměte do ruky zátěž či dejte na záda batoh. A v případě práce na zahrádce vyměňte hrábě za rýč. Nebo můžete začít uvažovat o nějakém dalším sportu.

MUDr. Jaroslav Zvěřina

"Pokud vysoký tlak nezmizí do 3 měsíců, navštivte svého lékaře."

Sportování s vysokým tlakem

Nebojte se pohybu. Dávejte si však pozor, ať se nepřepínáte. Ideální je turistika, jízda na kole, plavání, běh na lyžích. Patří mezi tzv. dynamické sporty, které jsou pro pacienty s hypertenzí nejvhodnější, protože u nich nedochází k náhlému a nárazovému nárůstu krevního tlaku. Aby sportování mělo smysl, je třeba ho provozovat pravidelně, alespoň 3× týdně po dobu alespoň 30 minut. Bezpečná tepová frekvence by měla být maximálně 120 tepů za minutu.

Vhodné sporty
Plavání Jogging
Jízda na kole Badminton
Turistika Jóga
Nordic walking Tanec
Nordic walking Tanec
Lyžování
Nevhodné sporty
Basketball Horolezectví
Bungee jumping Tenis
Sprint
Maraton
Ragby
Pošlete to dál. I vaši přátelé ocení rady odborníků
Nahoru
Praktický průvodce správným měřením krevního tlaku
Britská společnost pro hypertenzi, Americké sdružení pro zdokonalování lékařských přístrojů, Evropská společnost pro hypertenzi a Německá liga pro hypertenzi doporučují tlakoměry Tensoval® a Veroval®.
Rychlé dodání
prostřednictvím našeho eshopu.
93 % uživatelů doporučuje tlakoměry Tensoval®
Nákup bez rizika – 14 dní na vrácení zboží
+420 800 100 150
Volejte ZDARMA
v po-pá 8–16 hod.
© 2022 HARTMANN-RICO a.s., Masarykovo nám. 77, 664 71 Veverská Bítýška