Přejít k hlavnímu obsahu
Rodina na procházce v přírodě

Už 20 minut chůze denně pomůže snížit tlak

Nemusíte rovnou začít běhat maratony. Stačí být 3× týdně 30 minut v pohybu a váš krevní tlak se sníží. Prospějete svým svalům, kostem, srdci i cévám.

Do krevního oběhu se vám navíc vyplaví endorfiny, tzv. hormony štěstí. Zapomenete na všechny problémy a budete se cítit skvěle.

1. Začněte zvolna, na pohyb si zvyknete

Začít s pravidelným cvičením je to nejtěžší. Brzy si však vytvoříte návyk a pohyb vás začne bavit. Sami už se ho pak nebudete chtít vzdát. Pokud nejste na fyzickou aktivitu zvyklí, začněte pomalu a postupně. S rozumem zvyšujte frekvenci a pohybovou zátěž. Vybírejte si pro začátek spíše formy přirozeného pohybu, jako je např. chůze, stoupání do schodů, práce na zahrádce nebo plavání.

  • Nebuďte na sebe přísní. Cvičte jen tak dlouho, abyste dokázali zvolený pohyb zvládnout bez zadýchávání, příliš rychlého bušení srdce nebo zpocení.
  • Cvičte každý den, vždy ve stejnou dobu. Postupně prodlužujte dobu cvičení.
  • Vyberte si takový pohyb, který vás alespoň trochu baví.
  • Řekněte okolí, že chcete začít cvičit. Oslovte známé, kteří vás v rozhodnutí podpoří nebo budou dokonce cvičit s vámi.
  • Vyplňte si políčko v diáři, pokud se vám podaří cvičení stihnout.
  • Zařaďte do svého dne „líná cvičení” – použijte schody místo výtahu, jděte nakoupit do vzdálenějšího obchodu, vystupte o zastávku dříve a dojděte domů pěšky.

2. Cíl: 40 minut pohybu každý den

Dohromady to možná zní náročně. Může však jít o 20 minut chůze ráno a 20 minut chůze odpoledne. Najděte si záminku, proč sportovat, a odměňte se, když se vám podaří pravidelný pohyb udržet. Brzy vám bude odměnou samotný dobrý pocit a energie nabraná aktivním odpočinkem.

Až se vám podaří dosáhnout 40 minut pohybu za den, začněte postupně zvyšovat náročnost. V případě chůze začněte chodit rychleji. U stoupání do schodů nebo do kopce vezměte do ruky zátěž či dejte na záda batoh. A v případě práce na zahrádce vyměňte hrábě za rýč. Nebo můžete začít uvažovat o nějakém dalším sportu.

Pokud vysoký tlak nezmizí do 3 měsíců, navštivte svého lékaře.

Sportování s vysokým tlakem

Nebojte se pohybu. Dávejte si však pozor, ať se nepřepínáte. Ideální je turistika, jízda na kole, plavání, běh na lyžích. Patří mezi tzv. dynamické sporty, které jsou pro pacienty s hypertenzí nejvhodnější, protože u nich nedochází k náhlému a nárazovému nárůstu krevního tlaku. Aby sportování mělo smysl, je třeba ho provozovat pravidelně, alespoň 3× týdně po dobu alespoň 30 minut. Bezpečná tepová frekvence by měla být maximálně 120 tepů za minutu.

Vhodné sporty
 
Plavání Jogging
Jízda na kole Badminton
Turistika Jóga
Nordic walking Tanec
Lyžování

 

Nevhodné sporty

Basketball Horolezecví
Bungee jumping Tenis
Sprint Maraton
Ragby

 

Monitorování krevního tlaku na levém zápěstí pomocí digitálního tlakoměru Veroval na zápěstí

Využijte mobilní zápěstní tlakoměr

Zápěstní tlakoměr Veroval je nesmírně uživatelsky přívětivý. Nemusíte nic složitě nastavovat – okamžitě po rozbalení je připravený k měření. Stačí nasadit univerzální manžetu, která se naplní automaticky tak, aby bylo měření přesné a zároveň pohodlné.