Umíte správně měřit tlak?

Průměr: 4.2 (59 hlasů)

Podívejte se na krátké video, které vás to naučí krok za krokem. Máte dotaz? Na ty nejčastější jsme již odpověděli – přečtete si je

1

Používejte jen přesný a spolehlivý tlakoměr

Bez správného přístroje to nepůjde. Sepsali jsme pro vás 5 jednoduchých rad, které vám pomohou vybrat vhodný tonometr přesně pro vás.

Jak vybrat kvalitní tlakoměr
2

Měřte vždy ve stejnou dobu

Posaďte se a přestaňte přemýšlet o starostech, musíte být v naprostém klidu. Z měření tlaku si udělejte malý rituál, který provádějte vždy ráno a večer – vždy ve stejnou denní dobu.

3

Nasaďte si manžetu tlakoměru

Manžetu navlečte přímo na kůži, její šířku vždy vybírejte podle obvodu své paže – úzká nebo příliš široká manžeta výrazně ovlivňuje výsledky měření. Obvod paže měřte 3 cm nad loketní jamkou.

4

Ruku uvolněte a zkontrolujte rukávy

Paži, na které je manžeta, uvolněte a nehýbejte s ní. Zároveň zkontrolujte, jestli vám vyhrnutý rukáv zbytečně neškrtí celou ruku.

5

U pažního tlakoměru

Předloktí položte na stůl

U zápěstního tlakoměru

Zápěstí dejte do výšky srdce

6

Stiskněte tlačítko pro začátek měření

Pohybovat měřenou končetinou teď opravdu nesmíte, ale nezapomeňte dýchat. Zadržování dechu zkresluje výsledné měření.

7

3 minuty počkejte a měření proveďte ještě jednou

Nechte vypustit manžetu a počkejte přibližně 3 minuty. Potom tlak změřte ještě jednou.

8

Zapište si průměrnou hodnotu obou měření

Z každého měření si zapište hodnoty systoly (vyšší hodnota) a diastoly (nižší hodnota). Jejich průměr pak zaznamenejte do tabulky.

Stáhněte si tabulku pro zapisování výsledků [PDF]

Nejčastěji se nás ptáte

Rozdíly v měření na levé a pravé paži se mohou lišit až o 20 mm Hg (systolický nebo diastolický tlak). Tyto rozdíly jsou velmi časté a neškodné. Zjistěte, na které paži máte vyšší hodnoty krevního tlaku a na té pak vždy měření provádějte.

Krevní tlak je nedílnou součástí denního rytmu: v noci je nejnižší, ráno stoupá, klesá v odpoledních hodinách a opět stoupá v podvečer. Abyste mohli porovnávat hodnoty krevního tlaku mezi sebou, měřte jej vždy ve stejnou dobu.

Nikdy byste si neměli sami upravovat dávkování léků, které vám předepsal lékař. Všechny své hodnoty měření si pečlivě zapisujte a případné úpravy léčby proberte přímo s ním.

Domácí měření krevního tlaku nenahrazuje návštěvy lékaře. Pravidelné měření poskytuje lékaři podrobný přehled o hodnotách vašeho krevního tlaku a umožňuje tak optimální nastavení léčby.

Jednotlivá měření zobrazují pouze momentální hodnoty a neposkytují přesný obraz o hodnotě krevního tlaku v průběhu několika dní. Měřte si tlak 2× nebo 3× denně, vždy ve stejnou dobu – všechny údaje si pečlivě zaznamenávejte. Zapsané hodnoty pomohou vašemu lékaři k optimalizaci léčby.

V tomto případě vám doporučujeme tlakoměr Tensoval duo control. Tento tlakoměr využívá unikátní technologii měření krevního tlaku, díky které dokáže měřit tlak oscilometricky (jako ostatní digitální tlakoměry) a současně i poslechově (jako rtuťový tlakoměr).

Pošlete to dál. I vaši přátelé ocení rady odborníků
Nahoru
Praktický průvodce správným měřením krevního tlaku
Britská společnost pro hypertenzi, Americké sdružení pro zdokonalování lékařských přístrojů, Evropská společnost pro hypertenzi a Německá liga pro hypertenzi doporučují tlakoměry Tensoval® a Veroval®.
Rychlé dodání
prostřednictvím našeho eshopu.
93 % uživatelů doporučuje tlakoměry Tensoval®
Nákup bez rizika – 14 dní na vrácení zboží
+420 800 100 150
Volejte ZDARMA
v po-pá 8–16 hod.
© 2022 HARTMANN-RICO a.s., Masarykovo nám. 77, 664 71 Veverská Bítýška