Přejít k hlavnímu obsahu
Jak správně měřit krevní tlak

Umíte správně měřit tlak?

Podívejte se na krátké video, které vás to naučí krok za krokem. Máte dotaz? Na ty nejčastější jsme již odpověděli! Naučte se měřit tlak přesně a spolehlivě za 3 minuty.

8 rad pro správné měření tlaku

1. Používejte jen přesný a spolehlivý tlakoměr

Bez správného přístroje to nepůjde. Sepsali jsme pro vás jednoduché rady, které vám pomohou vybrat vhodný tonometr přesně pro vás.

 

2. Měřte vždy ve stejnou dobu

Posaďte se a přestaňte přemýšlet o starostech, musíte být v naprostém klidu. Z měření tlaku si udělejte malý rituál, který provádějte ráno a večer – vždy ve stejnou denní dobu.

 

3. Nasaďte si manžetu tlakoměru

Manžetu navlečte přímo na kůži, její šířku vždy vybírejte podle obvodu své paže – úzká nebo příliš široká manžeta výrazně ovlivňuje výsledky měření. Obvod paže měřte 3 cm nad loketní jamkou. Nevyhovuje vám velikost manžety u tlakoměru? Zkuste jinou velikost této manžety.

 

4. Ruku uvolněte a zkontrolujte rukávy

Paži, na které je manžeta, uvolněte a nehýbejte s ní. Zároveň zkontrolujte, jestli vám vyhrnutý rukáv zbytečně neškrtí celou ruku.

 

5. Mějte ruku ve správné poloze

U pažního tlakoměru položte předloktí na stůl. V případně zápěstního si ruku opřete v lokti o pevnou podložku (stůl) a mějte zápěstí ve výšce srdce.

6. Stiskněte tlačítko pro začátek měření

Pohybovat měřenou končetinou teď opravdu nesmíte, ale nezapomeňte dýchat. Zadržování dechu zkresluje výsledné měření.

 

7. Tři minuty počkejte a měření proveďte ještě jednou

Nechte vypustit manžetu a počkejte přibližně 3 minuty. Potom tlak změřte ještě jednou.

 

8. Zapište si průměrnou hodnotu obou měření

Z každého měření si zapište hodnoty systoly (vyšší hodnota) a diastoly (nižší hodnota). Jejich průměr pak zaznamenejte do tabulky. Možnost je také naměřené hodnoty poslat do aplikace Veroval medi.connect, kde můžete přehledně sledovat stav vašeho krevního tlaku a jednodušeho ho můžete nasdílet s vaším lékařem. Tato možnost je pouze s tlakoměry značky Veroval.

Nejčastější dotazy ohledně měření tlaku

Rozdíly v měření na levé a pravé paži se mohou lišit až o 20 mm Hg (systolický nebo diastolický tlak). Tyto rozdíly jsou velmi časté a neškodné. Zjistěte, na které paži máte vyšší hodnoty krevního tlaku a na té pak vždy měření provádějte.

 

Krevní tlak je nedílnou součástí denního rytmu: v noci je nejnižší, ráno stoupá, klesá v odpoledních hodinách a opět stoupá v podvečer. Abyste mohli porovnávat hodnoty krevního tlaku mezi sebou, měřte jej vždy ve stejnou dobu.

 

Nikdy byste si neměli sami upravovat dávkování léků, které vám předepsal lékař. Všechny své hodnoty měření si pečlivě zapisujte a případné úpravy léčby proberte přímo s ním.

 

Domácí měření krevního tlaku nenahrazuje návštěvy lékaře. Pravidelné měření poskytuje lékaři podrobný přehled o hodnotách vašeho krevního tlaku a umožňuje tak optimální nastavení léčby.

 

Jednotlivá měření zobrazují pouze momentální hodnoty a neposkytují přesný obraz o hodnotě krevního tlaku v průběhu několika dní. Měřte si tlak 2× nebo 3× denně, vždy ve stejnou dobu – všechny údaje si pečlivě zaznamenávejte. Zapsané hodnoty pomohou vašemu lékaři k optimalizaci léčby.

 

V tomto případě vám doporučujeme tlakoměr HARTMANN Veroval duo control. Tento pažní tonometr využívá unikátní technologii měření krevního tlaku, díky které dokáže měřit tlak oscilometricky (jako ostatní digitální tlakoměry) a současně i poslechově (jako rtuťový tlakoměr). Díky tomu umí rozpoznat i nepravidelné srdeční rytmy.