Přejít k hlavnímu obsahu
Problémy s tlakem v rodině

Vysoký krevní tlak u dětí

Vysoký tlak je velmi nebezpečný stav, který u dospělé osoby nejčastěji ohrožuje srdce a cévy. Hypertenze u dětí však může značit i něco jiného – může být třeba symptomem onemocnění ledvin. Vysokým tlakem trpí až 1 % dětí.

Vysoký krevní tlak neboli hypertenze se dělí na primární a sekundární. U primární hypertenze není příčina vysokého tlaku známá a léčba spočívá pouze ve snižování tlaku tak, aby nenamáhal a nepoškodil cévy. U sekundární hypertenze je vysoký tlak symptomem nějakého jiného onemocnění.

U dospělých je častější primární hypertenze, jejíž příčina není úplně jasná – může se jednat o dědičné faktory, nebo také nezdravý životní styl. U dětí je však častější sekundární hypertenze, kdy je příčinou vysokého tlaku něco jiného.

Matka si hraje s dítětem na gauči

Sekundární hypertenze u dětí

Dětská hypertenze je u většiny malých pacientů doprovodným syndromem onemocnění některého orgánu, nejčastěji ledvin – onemocnění ledvinového parenchymu nebo zúžení ledvinové tepny. U srdce a cév se zpravidla jedná o zúžení aorty.

Vysoký tlak u dětí může také signalizovat onemocnění žláz s vnitřní sekrecí a nádory na mozku. Hypertenzi mohou způsobit také drogy, případně užívání hormonální antikoncepce. Jiné příčiny jsou spíše vzácné, nejčastěji se jedná o nemocné ledviny.

Primární hypertenze u dětí

Primární hypertenze je u dětí méně častá, ale také se vyskytuje. Může se na ní podílet zejména dědičnost a případně i špatný životní styl – až 50 % obézních chlapců a dívek vysokým tlakem trpí. Tlak je nutný normalizovat, protože jinak si dítě zakládá na výrazné problémy v dospělosti.

Vždy je nutné zkonzultovat s lékařem vhodnou léčbu, ale nikdy není na škodu důrazná úprava životního stylu. Naučit děti jíst zdravě není snadné, ale postupné zapojování ovoce a zeleniny do jídelníčku může v celkové změně pomoci. Děti se také musí dostatečně hýbat. I když třeba nerady sportují, zkuste s nimi vybrat nějaký typ pohybu, který by je mohl bavit. Přinášíme vám potraviny na snížení vysokého tlaku, které by rozhodně neměly chybět ve vašem jídelníčku.

Pohyb a zdravá strava snižuje riziko hypertenze

Co s dětskou hypertenzí?

Když u vašeho dítěte opakovaně naměříte vysoký tlak, neodkládejte návštěvu pediatra. Pokud se jedná o sekundární hypertenzi, s vyléčením příčiny se normalizuje i krevní tlak. V případě primární hypertenze se kromě doporučené léčby pokuste dítě přivést ke sportu a naučit ho zdravě se stravovat. Pomůžete mu tak předejít budoucím potížím. Tlak dětem pravidelně měřte, ale pozor, zdravé hodnoty jsou u dětí odlišné než u dospělých!