Přejít k hlavnímu obsahu
Jak cestovat, když trpíte hypertenzí

Vysoký tlak a cestování letadlem

Jde to vůbec dohromady?

Ačkoliv je cestování letadlem považováno za jeden z nejbezpečnějších typů dopravy, často z novin slýcháme o tom, jak někdo z ničeho nic v letadle zemřel na mrtvici, případě srdeční selhání. Jak to tedy je? Mohou létat i osoby, které trpí vysokým tlakem či onemocněním srdce?

Sice se říká, že let letadlem je pro tělo stejnou zátěží jako vyběhnout na schodech do prvního patra, bohužel však není možné se na tuto průpovídku úplně spoléhat. Každý se v letadle cítí trochu jinak, někoho bolí uši, jiného bolí hlava a někdo se cítí skvěle a létání si užívá.

Jak se na let připravit?

Pokud trpíte vysokým tlakem či onemocněním srdce a cév, nezapomeňte si hlavně před odletem vzít léky na tlak, které běžně berete. Konzultace s lékařem je vždy vhodná, pokud některým chronickým onemocněním trpíte, nutná však je v případě, že jsou vaše obtíže nedávné, případně nové.

Pokud jste si naměřili v poslední době vysoký tlak, raději se za lékařem vydejte, protože vysoký tlak je nebezpečný sám o sobě a může vám ublížit bez ohledu na to, zdali cestujete nebo ne. Pokud máte krátce po infarktu myokardu, mrtvici nebo operaci břicha, let raději odložte a bez doporučení lékaře si cestu letadlem vůbec neplánujte.

Kromě toho není vhodné létat s čerstvou zlomeninou, protože vám končetina může otéct a v sádře nepříjemně tlačit nebo se zánětem nosohltanu či prasklým ušním bubínkem, které by vám při změně tlaku způsobily opravdu příšernou bolest.

Muž sedící v letadle poslouchá hudbu

Co je tedy rizikem?

Největším rizikem je dlouhé sezení. Pokud vás čeká doopravdy dlouhý let, existuje zde riziko Syndromu turistické třídy. Mnoho hodin bez pohybu v kombinaci se suchým vzduchem a nedostatkem kyslíku zhoršuje cirkulaci krve a tím mohou přispět ke vzniku krevní sraženiny. Nerozpuštěná sraženina pak může ucpat některou z plicních či žilních tepen a vést k mrtvici, infarktu a v nejhorším případě k náhlé smrti.

Nejohroženější skupinou jsou lidé obézní, kuřáci, uživatelé hormonální antikoncepce a pacienti se srdečními a cévními chorobami. Vliv má ale také stres. Nejlepší prevencí je se čas od času protáhnout, projít v uličce a pít hodně vody. Také je možné si před letem vzít nějaký lék obsahující kyselinu acetylsalicylovou, jako je například aspirin či acylpyrin, které snižují tvorbu krevních sraženin. Kardiaci některý z takových léků již většinou berou pravidelně, nejčastěji anopyrin.

Letu se určitě nebojte

Před cestou letadlem vždy zvažte svůj akutní stav. Pokud trpíte chronickým onemocněním, které je pod kontrolou lékaře, nemusíte mít z letu strach a stačí jen se občas projít a hodně pít.

Mladá žena v letadle hlídající si dostatečný příjem tekutin