Jde to vůbec dohromady?
Ačkoliv je cestování letadlem považováno za jeden z nejbezpečnějších typů dopravy, často z novin slýcháme o tom, jak někdo z ničeho nic v letadle zemřel na mrtvici, případě srdeční selhání. Jak to tedy je? Mohou létat i osoby, které trpí vysokým tlakem či onemocněním srdce?
Sice se říká, že let letadlem je pro tělo stejnou zátěží jako vyběhnout na schodech do prvního patra, bohužel však není možné se na tuto průpovídku úplně spoléhat. Každý se v letadle cítí trochu jinak, někoho bolí uši, jiného bolí hlava a někdo se cítí skvěle a létání si užívá.
Jak se na let připravit?
Pokud trpíte vysokým tlakem či onemocněním srdce a cév, nezapomeňte si hlavně před odletem vzít léky na tlak, které běžně berete. Konzultace s lékařem je vždy vhodná, pokud některým chronickým onemocněním trpíte, nutná však je v případě, že jsou vaše obtíže nedávné, případně nové.
Pokud jste si naměřili v poslední době vysoký tlak, raději se za lékařem vydejte, protože vysoký tlak je nebezpečný sám o sobě a může vám ublížit bez ohledu na to, zdali cestujete nebo ne. Pokud máte krátce po infarktu myokardu, mrtvici nebo operaci břicha, let raději odložte a bez doporučení lékaře si cestu letadlem vůbec neplánujte.
Kromě toho není vhodné létat s čerstvou zlomeninou, protože vám končetina může otéct a v sádře nepříjemně tlačit nebo se zánětem nosohltanu či prasklým ušním bubínkem, které by vám při změně tlaku způsobily opravdu příšernou bolest.