Přejít k hlavnímu obsahu
Muž leží se ženou a jejich narozeným dítětem

Vysoký tlak po porodu

Vysoký tlak v těhotenství je velice závažný problém, protože může doprovázet preeklampsii a mít vliv na negativní vývoj plodu. Po porodu se zpravidla tlak sám srovná do předporodní výše. Existují však případy, kdy se tlak nesrovná a může trvat i celé šestinedělí, případně déle, než se vrátí do normálu. Pokud jej doprovází i další obtíže, může se jednat o stav zvaný postpartum preeclamspia, neboli poporodní preeklampsie.

V průběhu těhotenství trápí problémy s vysokým tlakem až 10 % žen. Ve většině případů se jedná pouze o drobnou komplikaci, která vyžaduje pouze klidový režim. U některých žen je však nutná léčba a hospitalizace – v případě preeklampsie.

Domácí tonometry na paži značky Veroval

Co je preeklampsie?

Preeklampsie se objevuje většinou po 20. týdnu těhotenství a její nebezpečí tkví zejména v nedostatečném zásobení placenty krví, které může plodu uškodit. Placenta se také může předčasně oddělit – v tomto případě je jediným řešením předčasné ukončení těhotenství provedením císařského řezu.

Co se stane po porodu?

Stav preeklampsie, kromě vysokého tlaku, doprovází také zvýšená bílkovina v moči a otoky končetin, v některých případech také zhoršená funkce ledvin a jater. Tyto potíže zpravidla po porodu odezní, pokud se tak však nestane, jedná se o vzácný stav poporodní preeklampsie.

Poporodní preeklampsie se může vyvinout i u pacientek, které během těhotenství neměly obtíže – a to zpravidla do 48 hodin po porodu. Tento stav ve většině případů vyžaduje léčbu léky, protože může mít negativní vliv na správnou funkci orgánů.

Jaké jsou příznaky preeklampsie?

Příznaky poporodní preeklampsie jsou stejné jako u těhotenské preeklampsie, tedy zvýšený tlak, bílkovina v moči, bolesti hlavy, rozmazané vidění nebo přecitlivělost na světlo, otok obličeje nebo končetin, bolest břicha zpravidla pod žebry na pravé straně, zvracení či nevolnost, nedostatečné močení a váhové výkyvy (příbytek až 0,9 kg týdně).

Pokud některým z těchto příznaků poporodní preeklampsie trpíte, obraťte se ihned na svého lékaře. Ve většině případů však lékaři v rámci poporodní péče pacientky velmi dobře sledují a objevené potíže ihned řeší.

Existuje prevence?

Příčiny vzniku stavu preeklampsie nejsou známé, za rizikové faktory se však považuje dědičnost, vícečetné těhotenství, obezita, chronická onemocnění ledvin a samozřejmě také hypertenze. Svůj tlak si pravidelně kontrolujte domácím tlakoměrem a snažte se dostatečně odpočívat, pít a jíst dostatek vitamínů.