Vysoký tlak v těhotenství je velice závažný problém, protože může doprovázet preeklampsii a mít vliv na negativní vývoj plodu. Po porodu se zpravidla tlak sám srovná do předporodní výše. Existují však případy, kdy se tlak nesrovná a může trvat i celé šestinedělí, případně déle, než se vrátí do normálu. Pokud jej doprovází i další obtíže, může se jednat o stav zvaný postpartum preeclamspia, neboli poporodní preeklampsie.
V průběhu těhotenství trápí problémy s vysokým tlakem až 10 % žen. Ve většině případů se jedná pouze o drobnou komplikaci, která vyžaduje pouze klidový režim. U některých žen je však nutná léčba a hospitalizace – v případě preeklampsie.
Preeklampsie se objevuje většinou po 20. týdnu těhotenství a její nebezpečí tkví zejména v nedostatečném zásobení placenty krví, které může plodu uškodit. Placenta se také může předčasně oddělit – v tomto případě je jediným řešením předčasné ukončení těhotenství provedením císařského řezu.
Stav preeklampsie, kromě vysokého tlaku, doprovází také zvýšená bílkovina v moči a otoky končetin, v některých případech také zhoršená funkce ledvin a jater. Tyto potíže zpravidla po porodu odezní, pokud se tak však nestane, jedná se o vzácný stav poporodní preeklampsie.
Poporodní preeklampsie se může vyvinout i u pacientek, které během těhotenství neměly obtíže – a to zpravidla do 48 hodin po porodu. Tento stav ve většině případů vyžaduje léčbu léky, protože může mít negativní vliv na správnou funkci orgánů.
Příznaky poporodní preeklampsie jsou stejné jako u těhotenské preeklampsie, tedy zvýšený tlak, bílkovina v moči, bolesti hlavy, rozmazané vidění nebo přecitlivělost na světlo, otok obličeje nebo končetin, bolest břicha zpravidla pod žebry na pravé straně, zvracení či nevolnost, nedostatečné močení a váhové výkyvy (příbytek až 0,9 kg týdně).
Pokud některým z těchto příznaků poporodní preeklampsie trpíte, obraťte se ihned na svého lékaře. Ve většině případů však lékaři v rámci poporodní péče pacientky velmi dobře sledují a objevené potíže ihned řeší.
Příčiny vzniku stavu preeklampsie nejsou známé, za rizikové faktory se však považuje dědičnost, vícečetné těhotenství, obezita, chronická onemocnění ledvin a samozřejmě také hypertenze. Svůj tlak si pravidelně kontrolujte domácím tlakoměrem a snažte se dostatečně odpočívat, pít a jíst dostatek vitamínů.