Přejít k hlavnímu obsahu
Těhotná žena na kontrole u svého lékaře řeší problém s vysokým tlakem

Vysoký tlak a porod

Každá žena musí  během těhotenství chodit na pravidelné prohlídky k lékaři. A pokud je jí zjištěn vysoký tlak neboli těhotenská hypertenze, měla by si pravidelně měřit tlak i domácím tlakoměrem a neustále si jeho hodnoty hlídat.

Vysoký krevní tlak v těhotenství se může objevit i u ženy, která s hypertenzí nikdy problémy neměla. U některých žen probíhá bezpříznakově, nicméně může ho doprovázet dušnost, bušení srdce, případně bolest hlavy. Pokud lékař vysoký tlak potvrdí, je na místě šetřit se a pravidelně si hodnoty tlaku měřit.

Co vysoký tlak způsobuje?

Potíže s vysokým tlakem mohou v některých případech vést až k předčasnému porodu a to zejména pokud nastane stav preeklampsie, případně HELLP syndromu. V obou případech se jedná o závažné komplikace, které mohou vážně ohrozit život matky i dítěte.

Preeklampsie, která se také nazývá těhotenská toxikóza či pozdní gestóza, se většinou objevuje po 20. týdnu těhotenství. Provází ji vysoký tlak, nález bílkoviny v moči a rozsáhlé otoky. Pokud není léčena, může vést k nedostatečnému zásobování placenty krví a zaostávání růstu plodu. Pokud se placenta předčasně oddělí, je nutné ihned provést akutní císařský řez.

HELLP syndrom je komplikace, která se kromě výše uvedeného vyznačuje nízkým množstvím krevních destiček a zvýšením jaterních enzymů. Nejzávažnějším stavem je eklampsie, při které těhotnou ženu zachvátí série křečí, která může skončit i kómatem.

Pokud je preeklampsie zavčasu objevena a léčena, dítě ani matku vůbec ohrozit nemusí. V některých případech je nutná hospitalizace, v jiných stačí péče ambulantní.

Ideální měřič tlaku s funkcí měření EKG

Vysoký tlak a porod

V případě, že problémy s vysokým tlakem pravidelně sleduje lékař, šance na přirozený porod je velmi vysoká. Pokud je ale u ženy diagnostikována preeklampsie, k císařskému řezu se přistupuje častěji, v závislosti na komplikacích. Těhotenství také bývá v některých případech ukončeno předčasně – protože jedinou léčbou preeklampsie je porod.

Odhalte potíže včas

Pokud spadáte do kategorie rizikových faktorů (dědičnost, vícečetné těhotenství, obezita, chronická onemocnění ledvin a hypertenze) měřte si pravidelně tlak digitálním tonometrem. Jeho zvýšení při opakovaném měření nad hodnotu 140/90 mmHg je pro vás jasným signálem, že něco není v pořádku. U žen, které mají riziko preeklampsie velmi vysoké je účinným preventivním řešením například pravidelné podávání malého množství aspirinu.

Máte také šanci se nechat na riziko preeklampsie vyšetřit – a to prvotrimestrálním screeningovým testem mezi 12. a 13. století gravidity.

Víte, že 3/4 maminek zažije během těhotenství samovolný únik moči zvaný inkontinence? Víme, jak tento problém řešit. Podívejte se na naše webové stránky Moliklub, které se tématu inkontinence věnují. Moliklub je největší a nejdůvěryhodnější web o inkontinenci v ČR. Nejste v tom sami.