Přejít k hlavnímu obsahu
Žena sedící na gauči s nepříjemným pocitem bolesti hlavy

Vysoký tlak a točení hlavy - jak spolu souvisí?

Motání, točení hlavy a závratě občas popadnou každého, například když rychle vstaneme, podíváme se z výšky, nebo jsme dehydrovaní. Pokud k takovým stavům dochází často, a to i v klidu s pevnou půdou pod nohama, točení hlavy může být příznakem něčeho vážnějšího. Může se jednat právě o problémy s tlakem.

O vysokém tlaku, hypertenzi, mluvíme v případě, kdy jeho hodnoty opakovaně převyšují 140/90 mm Hg. Pokud jsou naše cévy dlouhodobě vystaveny vysokému tlaku, mají tendenci se jizvit, ztrácet elasticitu, ucpávat se, případně praskat.

Neléčená hypertenze tak může vést k závažným stavům, jako je selhání srdečního svalu či mozková mrtvice. Vysoký tlak je nebezpečný zejména v tom, že přichází plíživě, s velmi nenápadnými, nebo žádnými příznaky.

O nízký tlak, hypotenzi, se jedná v případě, že hodnoty našeho krevního tlaku jsou opakovaně nižší než 90/65 mm Hg. Nízký tlak nebezpečný není, ale může být nepříjemný, protože se cítíme slabí, unavení, motá se nám hlava a v nejhorším případě můžeme také omdlít.

Vysoký, nebo nízký tlak?

Velmi časté motání hlavy a závratě mohou být zapříčiněny jak nízkým krevním tlakem, tak i vysokým. Pokud vás tento stav trápí, raději navštivte lékaře nebo si svůj tlak změřte domácím tlakoměrem.

Vysoký tlak je zpravidla léčen léky na snížení vysokého tlaku, tzv. antihypertenzivy a úpravou životního stylu. Nízký tlak se spíše než léky léči rovněž úpravou životního stylu, dostatkem pohybu, dodržováním pitného režimu a vyvážením jídelníčku, tak aby obsahoval dostatek ovoce a zeleniny.

Pokud obtíže s motáním hlavy a závratěmi neustanou, je nutné pokračovat v hledání příčin. Bohužel se jedná o velmi obecný příznak, který může souviset třeba i s krční páteří a mnoha jinými obtížemi.

První pomoc při motání hlavy

Pokud se vám točí hlava, zkuste si na chvíli sednout do dřepu, nebo ve stoje zkřížit nohy. V momentě, kdy cítíte, že je vám na omdlení, sedněte si a pomalu zvedněte nohy vzhůru, čímž se zrychlí přísun krve do mozku a jeho distribuce do dalších orgánů. Hodně pijte, dostatečně spěte a snažte se zvýšit přísun vitamínů. Zdravý životní styl při těchto obtížích velmi účinně pomáhá.