Vysoký tlak v těhotenství

Průměr: 4 (36 hlasů)

Vysoký tlak je jedna z nejčastějších zdravotních potíží, které postihují nastávající maminky. Může ohrozit těhotnou ženu i miminko. Naštěstí je snadné vysoký tlak odhalit a při pravidelném sledování zasáhnout, kdyby bylo cokoliv v nepořádku.

Proč vzniká

Těhotenství je zátěž pro celý organismus. Pokud lékař těhotné ženě naměří vysoký tlak hned zpočátku těhotenství, nejspíše je na vině chronická hypertenze. Vysoký tlak přímo spojený s těhotenstvím se rozvíjí zejména v 2. a 3. trimestru. Častěji ohrožuje maminky mladší než 20 a starší než 40 let, ženy trpící cukrovkou a maminky s vícečetným těhotenstvím.

Důvody, proč mají těhotné ženy zvýšený tlak kvůli těhotenství, nejsou úplně známé. Pravděpodobně je chyba v placentě, která se nedostatečně prokrvuje a nepředává dítěti potřebné látky ve správné míře. Pokud je tlak vysoký, k miminku se kyslík i další živiny dostávají hůře, než by měly.

Rizika zvýšeného tlaku v těhotenství

U většiny těhotných maminek je tlak zvýšený jen mírně. V takových případech je riziko nízké. Když se však zvýší příliš, může způsobit zpomalený růst dítěte, předčasný porod nebo i potrat. U maminky má vysoký tlak všechny obvyklé následky – poškozuje tepny, ledviny nebo mozek.

Nejzávažnější komplikací, která souvisí s vysokým tlakem u těhotných žen, je preeklampsie. Jde o velmi nebezpečné onemocnění, které se objevuje u 6–8 % těhotenství. Pojí se s výskytem bílkovin v moči a projevuje se neustupujícími otoky, někdy také horečkou, rychlým tepem, bolestí hlavy, rozmazaným viděním nebo bolestí při močení. Přichází zcela náhle, zpravidla až po 20. týdnu.

Nemusíte se bát, když vám lékař jednou naměří vysoký tlak. Je možné, že jste zrovna rozrušená, vyběhla jste schody nebo máte „syndrom bílého pláště” – doktor vám zkrátka vysoký tlak naměří téměř pokaždé. Pomoc je jednoduchá – měřte si tlak v klidu doma a budete mít jistotu, že je vše v pořádku.

MUDr. Jaroslav Zvěřina

"Pokud vysoký tlak nezmizí do 3 měsíců, navštivte svého lékaře."

1

Svěřte se do rukou lékaře

Při každé návštěvě gynekologa nebo praktického lékaře vám sestřička v ordinaci změří tlak. Poradí vám také, co dělat a čemu se vyhnout.

Příznaky hypertenze
2

Buďte aktivní i během těhotenství

Ke správným hodnotám krevního tlaku napomáhá také pravidelný pohyb. Pokud je to možné, choďte na dlouhé procházky a vyzkoušejte například těhotenskou jógu.

Jak snížit krevní tlak
3

Pravidelně si měřte tlak

Chcete mít jistotu, že pro sebe děláte maximum? Pořiďte si spolehlivý tlakoměr a pravidelně si měřte krevní tlak i doma. Naučte se také, jak tlak měřit správně.

Jak vybrat kvalitní tlakoměr
Pošlete to dál. I vaši přátelé ocení rady odborníků
Nahoru
Praktický průvodce správným měřením krevního tlaku
Britská společnost pro hypertenzi, Americké sdružení pro zdokonalování lékařských přístrojů, Evropská společnost pro hypertenzi a Německá liga pro hypertenzi doporučují tlakoměry Tensoval® a Veroval®.
Rychlé dodání
prostřednictvím našeho eshopu.
93 % uživatelů doporučuje tlakoměry Tensoval®
Nákup bez rizika – 14 dní na vrácení zboží
+420 800 100 150
Volejte ZDARMA
v po-pá 8–16 hod.
© 2021 HARTMANN-RICO a.s., Masarykovo nám. 77, 664 71 Veverská Bítýška