Přejít k hlavnímu obsahu
Těhotná matka se synem řeší problémy s vysokým tlakomem v průběhu svého těhotenství

Vysoký tlak v těhotenství

Vysoký tlak je jedna z nejčastějších zdravotních potíží, které postihují nastávající maminky. Může ohrozit těhotnou ženu i miminko. Naštěstí je snadné vysoký tlak odhalit a při pravidelném sledování zasáhnout, kdyby bylo cokoliv v nepořádku.

Proč vzniká

Těhotenství je zátěž pro celý organismus. Pokud lékař těhotné ženě naměří vysoký tlak hned zpočátku těhotenství, nejspíše je na vině chronická hypertenze. Vysoký tlak přímo spojený s těhotenstvím se rozvíjí zejména v 2. a 3. trimestru. Častěji ohrožuje maminky mladší než 20 a starší než 40 let, ženy trpící cukrovkou a maminky s vícečetným těhotenstvím.

Důvody, proč mají těhotné ženy zvýšený tlak kvůli těhotenství, nejsou úplně známé. Pravděpodobně je chyba v placentě, která se nedostatečně prokrvuje a nepředává dítěti potřebné látky ve správné míře. Pokud je tlak vysoký, k miminku se kyslík i další živiny dostávají hůře, než by měly.

Těhotná žena na vyšetření krevního tlaku u doktora

Rizika zvýšeného tlaku v těhotenství

U většiny těhotných maminek je tlak zvýšený jen mírně. V takových případech je riziko nízké. Když se však zvýší příliš, může způsobit zpomalený růst dítěte, předčasný porod nebo i potrat. U maminky má vysoký tlak všechny obvyklé následky – poškozuje tepny, ledviny nebo mozek.

Nejzávažnější komplikací, která souvisí s vysokým tlakem u těhotných žen, je preeklampsie. Jde o velmi nebezpečné onemocnění, které se objevuje u 6–8 % těhotenství. Pojí se s výskytem bílkovin v moči a projevuje se neustupujícími otoky, někdy také horečkou, rychlým tepem, bolestí hlavy, rozmazaným viděním nebo bolestí při močení. Přichází zcela náhle, zpravidla až po 20. týdnu.

Nemusíte se bát, když vám lékař jednou naměří vysoký tlak. Je možné, že jste zrovna rozrušená, vyběhla jste schody nebo máte „syndrom bílého pláště” – doktor vám zkrátka vysoký tlak naměří téměř pokaždé. Pomoc je jednoduchá – měřte si tlak v klidu doma a budete mít jistotu, že je vše v pořádku.

"Pokud vysoký tlak nezmizí do 3 měsíců, navštivte svého lékaře."
  1. Svěřte se do rukou lékaře

    Při každé návštěvě gynekologa nebo praktického lékaře vám sestřička v ordinaci změří tlak. Poradí vám také, co dělat a čemu se vyhnout.

  2. Buďte aktivní i během těhotenství

    Ke správným hodnotám krevního tlaku napomáhá také pravidelný pohyb. Pokud je to možné, choďte na dlouhé procházky a vyzkoušejte například těhotenskou jógu.

  3. Pravidelně si měřte tlak

    Chcete mít jistotu, že pro sebe děláte maximum? Pořiďte si spolehlivý tlakoměr a pravidelně si měřte krevní tlak i doma. Naučte se také, jak tlak měřit správně.